facebook

Światowid

Ważne

Zajęcia - zmiany

mały kompozytor
taniec arabski

zajęcia plastyczne
Hanny Zawadzkiej-Woźniak

Zobacz szczegóły
 
Regulamin zajęć w ODT Światowid


UWAGA! Nowy regulamin!

Więcej …
 
URBANCARD Premium

20% zniżki na wybrane usługi

Więcej …
 
OK System już jest

Więcej …
 

Kalendarz Imprez

 «   February 2024   »

MTWTFSS
   1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
26272829 
Julianna Willis Technology




Partnerzy

  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
Światowid zaprasza na Biskupin PDF Drukuj Email

Kraków ma kamienny posąg Światowida ze Zbrucza (znajduje się w zbiorach Muzeum Archeologicznego), w Wolinie drewniana replika oryginalnego posążka słowiańskiego bóstwa stoi w samym centrum miasta, a Wrocław dołączył właśnie do miejsc w Polsce, w których także można Światowida zobaczyć. Ceramiczna rzeźba Światowida od niedawna stoi przy wejściu na posesję do naszego Ośrodka

Światowid, według słowiańskiej mitologii, był uznawany za pana niebios, wojny, płodności i urodzaju. Przedstawiano go z atrybutami miecza i rogu jako postać posiadającą cztery oblicza zwrócone na cztery strony świata.


Wrocławski Światowid jako patron ośrodka kultury wśród atrybutów  posiada teatralne maski, malarską paletę, skrzypce i ceramiczne naczynie.


Rzeźba Światowida powstała, by uświetnić tegoroczny jubileusz 50.lecia działalności ODT Światowid we Wrocławiu. Posąg zaprojektował i wykonał z gliny Rytis Konstantinavicius. W dniu jubileuszu wielki piec do wypalenia rzeźby (skonstruowany także przez jej autora) pojawił się na parkingu ośrodka.

Rzeźba wypalana była metodą raku, czyli techniką, która swoją historią sięga XVI wiecznej Japonii. Dziś metoda ta już mocno ewoluowała, wykorzystuje się do niej m.in. piece polowe opalane gazem.

Wypał raku (mówiąc w dużym skrócie) polega na szybkim wypale w piecu, redukcji w materiale dymnym i schłodzeniu w wodzie. Najbardziej widowiskową część tego procesu mieli okazję obserwować goście jubileuszowego pikniku.

Rzeźba Światowida została wyjęta z pieca w szczytowej fazie wypału, czyli w temperaturze ok. 1000 stopni Celsjusza!

Podczas tej pierwszej konfrontacji ze światem Światowid świecił jak płonąca żagiew, wzbudzając wśród widzów okrzyki zachwytu i podziwu .

Posypywanie posągu trocinami (trociny paląc się dają dużo dymu) uruchomiło proces redukcji - odcinania dostępu tlenu do powierzchni ceramiki.

Podczas redukcji dym wnika w powierzchnię nieszkliwioną, zabarwiając ją na czarno, natomiast szkliwo pod wpływem szoku termicznego zmienia się, tworząc charakterystyczne pęknięcia, tak zwane krakle.


By ukończyć proces redukcji piec musiał być ponownie zamknięty. Posąg został wewnątrz zasypany trocinami, a nad piecem unosiły się widowiskowe pióropusze iskier, płomieni i dymu.

Rzeźba w  zamkniętym piecu studziła się całą noc. Piec został otwarty dopiero następnego dnia rano (na zdjęciu Rytis Konstantinavicius i Andrzej Lorczyk). Technika raku daje ceramikowi dużą ingerencję w proces wypału - temperatura w piecu, szybkość wyjmowania ceramiki z pieca, czas redukcji i rodzaj materiału, czas chłodzenia, a nawet warunki atmosferyczne (np wiatr)  mają niebagatelny wpływ na końcowy efekt.

Z racji, że po otwarciu pieca ostateczny efekt nocnego wypału nie zadowolił twórcy, temperatura rzeźby została ponownie podniesiona. Na powyższym zdjęciu widać kolejną zaletę wypału raku. Podczas redukcji na powierzchni ceramiki powstają warstwy metali w szczególności kobaltu (kolor niebieski) i miedzi (kolor rdzawy), na skutek utlenienia się tlenków tych metali. Tworzy to niepowtarzalny efekt.

Następne zabiegi wykonywane przez Rytisa Konstantinaviciusa, czyli wprowadzanie zmian temperatury i kolejne  redukcje służyły temu, by nadać Światowidowi pożądane barwy. Działania te prowadzone były w otwartej przestrzeni.


Przy tej technice najdrobniejsze niuanse mają znaczenie.  I może dlatego też raku tak bardzo fascynuje i wciąga twórców ceramiki.

Kolejnym etapem było czyszczenie i mycie rzeźby

oraz posadowienie jej na specjalnie przygotowanym postumencie.

Wrocławski Światowid jako patron Ośrodka Działań Twórczych Światowid rekomenduje odwiedzającym "wszystkie strony kultury", a w szczególności muzykę, taniec, teatr i sztuki plastyczne, bo wokół tych dziedzin zbudowana jest oferta eventów oraz zajęć artystycznych Ośrodka.


 

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter

Zobacz koniecznie

Własnoręcznie i z polotem!

zajęcia rękodzieła artystycznego w piątek o 17.15
wejściówka 30 zł

Więcej …
 
Ze sztuką i poprzez sztukę

zapraszamy na film podsumowujący projekt

Więcej …
 
Nowe zajęcia

taniec na obcasach
zajęcia dla Pań!
zapisy i informacje 
tel: 504546926

 

 

 

 

Zaprzyjaźnione szkoły