facebook

Światowid

Światowid dla...

Ważne

Zajęcia - zmiany

mały kompozytor
taniec arabski

zajęcia plastyczne
Hanny Zawadzkiej-Woźniak

Zobacz szczegóły
 
Regulamin zajęć w ODT Światowid


UWAGA! Nowy regulamin!

Więcej …
 
URBANCARD Premium

20% zniżki na wybrane usługi

Więcej …
 
OK System już jest

Więcej …
 

Kalendarz Imprez

 «   March 2024   »

MTWTFSS
   1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Julianna Willis Technology




Partnerzy

  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
Kontury Kultury i OKAP - nowe ośrodki kultury na Nadodrzu PDF Drukuj Email

22 i 23 października 2013 r.

 

Kontury Kultury - Strefa Edukacji Twórczej oraz OKAP czyli Ośrodek Kulturalnej Animacji Podwórkowej to dwa nowe miejsca na kulturalnej mapie Wrocławia. Oba prowadzić będą działalność artystyczną, kulturalną, edukacyjną kierowaną głównie do dzieci, młodzieży i seniorów. Oba znalazły się pod administracyjnym zarządem ODT Światowid. Za nami już uroczystości ich otwarcia.

Kontury Kultury - Strefa Edukacji Twórczej zlokalizowana jest w podwórku przy ul. Jagiellończyka 10A. Gospodarzy w nim Fundacja Kilo Kultury.

Na otwarcie Ośrodka zaproszone zostały dzieci z okolicznych szkół, muzyczny happening poprowadził z ich udziałem Piotr Gospodarczyk.

Do wspólnej zabawy włączali się także dorośli

oraz najbardziej znamienici goście.

Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza powitały: Izabela Łaba (dyrektor ODT Światowid) oraz Elwira Szwedo-Mazurkiewicz (prezes Fundacji Kilo Kultury).

W odsłonięciu tablicy z nazwą Ośrodka pomagały dzieci

i wszystkie chciały się zmieścić  na zdjęciu z panem Prezydentem :- )

Podczas konferencji prasowej władze miasta informowały o projekcie rewitalizacji Nadodrza, w ramach którego powstały także nowo otwierane Ośrodki (na zdjęciu od prawej: Izabela Łaba dyrektor ODT Światowid, Rafał Dutkiewicz prezydent Wrocławia, Adam Grehl wiceprezydent Wrocławia oraz Jarosław Broda dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego). Pani dyrektor Iza Łaba przedstawiła obie Fundacje.

Gospodyni Konturów Kultury - Elwira Szwedo-Mazurkiewicz opowiadała o działalności Ośrodka. „Kilo Kultury” zaprosiło do współpracy wrocławskich artystów i animatorów: filmowców, muzyków, plastyków, fotografów, grafików i doświadczonych instruktorów. W nowym Ośrodku pracować oni będą zarówno z dziećmi, młodzieżą, jak również dorosłymi i seniorami. W programie zajęć znalazły się m.in. warsztaty  plastyczne i grafiki plakatowej, warsztaty wokalne oraz projektowania dźwięku, warsztaty teatralne oraz poświęcone „nowym mediom”. Planowane są również projekcje filmów dla dzieci i dorosłych.

Pan Mariusz Mikołajek (pierwszy z prawej) w imieniu Fundacji OK, ART zapraszał na otwarcie Pracowni OKAP, które miało odbyć się nazajutrz.

Goście wysłuchali także koncertu w wykonaniu grupy Małe Instrumenty. Były to improwizacje chopinowskie zabawnie zaaranżowane i zagrane na nietypowych instrumentach muzycznych.


23 października otwierał swoje podwoje OKAP czyli Ośrodek Kulturalnej Animacji Podwórkowej, który zlokalizowany został w oficynie podwórka przy ul. Roosevelta 5A.  Pracownia ma stworzyć okolicznym Mieszkańcom możliwość uczestnictwa w warsztatach plastycznych od rysunku, malarstwa, grafiki i rzeźby do scenografii i tworzenia teatru lalkowego.

Gospodarze, czyli artyści plastycy z  Fundacji OK, ART, witali uczestników otwarcia OKAP-u plenerową wystawą swoich prac.

Organizatorom, jako nowym mieszkańcom Podwórka zależało, by ich prace współtworzyły wspólnie zajmowaną przestrzeń.

Na wystawie znalazły się obrazy Mariusza Mikołajka, Witolda Liszkowskiego, Miłosza Flisa i Manfreda Batora,

które można było oglądać przy dźwiękach bębnów animowanych przez Piotra Gospodarczyka.

Nie zabrakło artystycznych zajęć kierowanych głównie do dzieci,

kuluarowych rozmów i prób unikania oka reportera :- ) (na zdjęciu Mariusz Mikołajek z Fundacji OK,ART oraz Izabela Łaba dyrektor ODT Światowid)

Mieszkańcy mogli oglądać obrazy i spontanicznie włączać się w imprezę otwarcia Pracowni.

Goście, gospodarze, mieszkańcy i twarze spoglądające z obrazów współtworzyły wspólnie atmosferę spotkania,

której barwnym elementem był moment przecięcia wstęgi.

Na zdjęciu: wstęgę przytrzymują panowie Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia oraz Jarosław Broda, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego. Wielką Lalkę specjalnie na uroczystość otwarcia wykonały dzieci.

Wewnątrz na uczestników imprezy czekała kolejna wystawa - instalacja przygotowana z przedmiotów przyniesionych z domów przez Mieszkańców

oraz portrety Mieszkańców malowane i rysowane przez Twórców Pracowni OKAP, jak i pierwsze prace plastyczne uczestników warsztatów.

W finale imprezy wszyscy oglądaliśmy film o projekcie rewitalizacji Nadodrza oraz powstaniu Pracowni OKAP


rewitalizacja

Rewitalizacja Nadodrza we Wrocławiu finansowana jest przez Unię Europejską (70 %) i gminę Wrocław (30%). W jej ramach realizowane są także projekty dotyczące remontów podwórek i  kamienic. „Poprawa jakości życia na obszarze wsparcia” to projekt, którego celem jest nie tylko rewitalizacja przestrzeni urbanistycznej Nadodrza, ale przede wszystkim prowadzenie działań wspierających aktywność kulturalną lokalnej społeczności. Otwierane w tym rejonie miasta nowe pracownie artystyczne, ośrodki kultury, galerie nie tylko poszerzają ofertę kulturalną na Nadodrzu, ale ich obecność wpływa znacząco na jakość życia mieszkańców tej okolicy, jak i w szerszej perspektywie, ma znaczenie dla minimalizowania negatywnych zjawisk społecznych – zagrożeń i patologii.

konkurs

We wrześniu br. został rozstrzygnięty konkurs ogłaszany przez Wydział Kultury Urzędu Miejskiego dla organizacji pozarządowych na prowadzenie nieodpłatnej działalności artystycznej, edukacyjnej i kulturalnej kierowanej do dzieci, młodzieży i seniorów ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym. Konkurs wygrały fundacje OK, Art i Kilo Kultury. Na swoją działalność otrzymały wyremontowane obiekty na Nadodrzu – oficyny  przy ulicach Roosevelta 5A i Jagiellończyka 10A. Działalność finansowana jest do 2014 roku ze środków Miasta. Decyzją Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego administratorem obu obiektów został Ośrodek Działań Twórczych „Światowid”.

 

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter

Zobacz koniecznie

Własnoręcznie i z polotem!

zajęcia rękodzieła artystycznego w piątek o 17.15
wejściówka 30 zł

Więcej …
 
Ze sztuką i poprzez sztukę

zapraszamy na film podsumowujący projekt

Więcej …
 
Nowe zajęcia

taniec na obcasach
zajęcia dla Pań!
zapisy i informacje 
tel: 504546926

 

 

 

 

Zaprzyjaźnione szkoły