facebook

Światowid

Światowid dla...

Ważne

Zajęcia - zmiany

mały kompozytor
taniec arabski

zajęcia plastyczne
Hanny Zawadzkiej-Woźniak

Zobacz szczegóły
 
Regulamin zajęć w ODT Światowid


UWAGA! Nowy regulamin!

Więcej …
 
URBANCARD Premium

20% zniżki na wybrane usługi

Więcej …
 
OK System już jest

Więcej …
 

Kalendarz Imprez

 «   April 2024   »

MTWTFSS
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
Julianna Willis Technology




Partnerzy

  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
GALA BAJKOPISARZY - finał PDF Drukuj Email

 

 

VI Festiwal Bajkopisarzy Piernikowa Chata - rozstrzygnięcia finałowe

 

Tegoroczne zespoły jurorskie - dziecięce i eksperckie okazały się bardzo zgodne w swoich opiniach. W ocenie obu zespołów w gronie laureatów - najlepszych bajarzy prezentujących swoje baśnie znalazły się: Elżbieta Dąbrowska z klasy VI SP w Wiszni Małej oraz Maria Złotek z klasy V SP Optimum we Wrocławiu.

Pełny werdykt jury brzmi następująco:

Decyzją jury ekspertów w którym zasiadały: Joanna Olech (autorka książek dla dzieci i młodzieży), Anna Krysiak (bibliotekarz) i Karolina Szczesiak (reżyser teatrów dziecięcych i młodzieżowych) - nagrody otrzymały:

Maria Złotek,  Szkoła Podstawowa Optimum  we Wrocławiu, klasa V, opowieść „Magiczny zegarek”

Elżbieta Dąbrowska, Szkoła Podstawowa w Wiszni Małej, klasa VI, opowieść „Oczy serca”


Krzysztof Wołowiec, Szkoła Podstawowa nr 47 we Wrocławiu, klasa V, opowieść „Cyfrowy horror”

Ponadto jury przyznało dwa wyróżnienia, które otrzymały:

Natalia Gromiec, Szkoła Podstawowa w Kamieńcu Wrocławskim, klasa V, opowieść „Złotko”

Hanna Pięta, Szkoła Podstawowa nr 47 we Wrocławiu, klasa IV, opowieść „Jak Antoni bał się wszystkiego”

Decyzją jury dziecięcego w którym zasiadali uczniowie z klas uczestników konkursu obecni na Gali - nagrody otrzymały:

 

Maria Złotek,  Szkoła Podstawowa Optimum  we Wrocławiu, klasa V,opowieść „Magiczny zegarek”

Elżbieta Dąbrowska, Szkoła Podstawowa w Wiszni Małej, klasa VI, opowieść  „Oczy serca”

Natalia Gromiec, Szkoła Podstawowa w Kamieńcu Wrocławskim, klasa V, opowieść  „Złotko”

 

Nagrodą dla wszystkich półfinalistów - dzieci nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie jest udział w warsztatach literackich z Joanną Olech (23 marca 2013 r. godz. 10.00 - 14.00 w sali 205 I piętro).

Sponsorami nagród VI Festiwalu Bajkopisarzy "Piernikowa Chata" są:

Wydawnictwo Literatura z Łodzi

Wydawnictwo Skrzat z Krakowa

Wydawnictwo WAB z Warszawy

Prezentacja baśni laureatów

 

„Cyfrowy horror” Krzysztofa Wołowca (kl V, SP nr 47) ujmuje przede wszystkim dużym poczuciem humoru. Historia rozgrywa się w pozornie zwyczajnym mieszkaniu. Gdy tylko jego lokatorzy - Pan Tata, Pani Mama i Syn - rano wychodzą do swoich zajęć (lub wieczorem już śpią), wtedy  ożywają domowe sprzęty i przedmioty. Odkąd teczka Witona przeczytała w gazecie, że nadchodzi potwór EMPEEGIE4 - chwile prawdziwej grozy przeżywają przede wszystkim Elceduś (telewizor) oraz Divid (odtwarzacz dvd). Krzysztof potrafił stworzyć w swoim tekście bardzo wyraziste postacie oraz barwny dialog i zabawne sytuacje. Pomysłowo i z polotem zrealizował konkursowy temat „Strach ma wielkie oczy”. Duże brawa!

„Baśń o olbrzymie i niskim człeczynie” czwartoklasistki Jadzi Świerczyńskiej (SP nr 47) to opowieść o Bohaterze – olbrzymie, który opiekował się pewnym miasteczkiem. Nie robił tego za darmo, o nie! Ludzie znosili mu różne prezenty, ale dzięki temu dobrze im się wiodło i byli bezpieczni. Ale jak to w takich wiązanych transakcjach bywa – czasem wystarczy jedna kłótnia, a rzekomy opiekun staje się zajadłym wrogiem. Tak było i tym razem – Bohater odszedł obrażony, a na miasteczko spadł grad plag. Na szczęście w miasteczku mieszkał pewien Piotr, który choć lichego wzrostu okazał się człowiekiem pomysłowym i z charakterem. Opowieść Jadzi przekonuje i o tym, że odwaga i wiara w swój sukces na pewno przynoszą dobre plony!

Bardzo wdzięczny  tekst „Jak Antoni bał się wszystkiego” napisała również czwartoklasistka -  Hanna Pięta, (SP nr 47). Bohaterem opowieści jest pewien królewicz, który miał kłopot z tym, by zostać królem, bo bał się strasznie wszystkiego! „Ten cyklop na mnie patrzy i chce mnie zjeść” – krzyczał Antoni na widok podanego mu na śniadanie sadzonego jajka… Strach powiedzieć co robił, gdy zobaczył pająka! Hania ciekawie opowiada jak udało się Antoniemu pokonać strach, a miała tu swoją ważną rolę także księżniczka Ania.Wyprawa, by pokonać swoje lęki jest tak naprawdę czymś najważniejszym w naszym życiu. Warto odważyć się ją podjąć i do tego zachęca nas ta opowieść.

„O ziele leczącym nie tylko ciało” Aleksandry Świdurskiej (SP nr 107; klasa V) to wzruszająca opowieść wykorzystująca znany baśniowy motyw o chorej mamie i dobrym synu, który mamę ponad wszystko chce ratować. Ola jednak wykorzystała ten motyw bardzo umiejętnie. Zatroskany zdrowiem mamy siedmioletni  Jaś zaprzyjaźnia się z ptakami – jastrzębiem i wróblem. Opiekuje się nimi i poznaje je na tyle blisko, że zaczyna rozumieć ich mowę. Zwierza się im też ze swojego zmartwienia, że słyszał o jakimś cudownym lekarstwie na chorobę mamy, ale jak tu po nie iść i zostawić chorą w domu samą? Zdobycie lekarstwa wydaje się być zadaniem ponad ludzką miarę, bo  czarodziejskie ziele skrywa się w ogromnym niedostępnym zamku. Dojść tam na pewno nie zdoła bezbronny mały chłopiec, ale dolecieć potrafią  zaprzyjaźnione z nim ptaki!  Baśń Oli pięknie splata wątki opowiadanej historii, a czytelnikowi daje bardzo wiele wzruszeń!

„Podziemna przygoda” Tymoteusza  Trochy (SP w Kamieńcu Wrocławskim, klasa V), to kolejny przykład bardzo interesującej realizacji tematu  „Strach ma wielkie oczy”.  Historia opowiadana przez Tymka rozgrywa się w kopalni, a jej głównym bohaterem jest młody górnik Bachrus. Pewnego razu podczas pracy w oddalonym od centrum prac górniczych tunelu Bachrus usłyszał niepokojące dźwięki. Starał się o tym nie myśleć, ale owe dźwięki powtarzały się z każdym dniem w coraz straszniejszy sposób. Aż wreszcie stały się tak przerażające, że Bachrus ratować się musiał ucieczką… i… teraz właśnie zaczyna się najlepsze! Galeria potworów, niezwykłe wydarzenia – niewątpliwą zaletą tekstu Tymka jest gradacja emocji oraz bardzo wartka akcja opowieści. Kolejny walor to umiejetne mieszanie elementów grozy i humoru – a każdy czytelnik uwielbia być przecież zaskakiwany!

Następny nagrodzony tekst to „Stanisław Wielki i mały Janek” Edyty Malitowskiej (SP w Ratowicach, klasa IV). Historia zaczyna się znajomo – mamy króla, księżniczkę i oczywiście dwóch pretendentów do jej ręki. Co ciekawe, jednym z nich jest odwieczny wróg ojca dziewczyny, król sąsiedniego państwa – Stanisław Wielki, a drugim pewien biedny, ale o złotym sercu i lubiany przez wszystkich, Janek. Zadania, które trzeba było wykonać, by wygrać rywalizację, księżniczka wyznaczała osobiście. Obaj kandydaci z pierwszego zadania wywiązali się wzorowo, lecz gdy przyszło do określenia zadania drugiego, okazało się, że królewny nie ma -  została porwana! „Ale jeśli nie ma królewny, to jak odbędzie się drugie zadanie? – zapytał król Stanisław”… . Dystans, przekora i poczucie humoru autorki, to na pewno atuty tego tekstu.

Niezwykle nastrojowy tekst „Woda życia” jest kolejnym dziełem czwartoklasistki – Marysi Majcher (SP nr 45). To historia o odważnej Amelce mieszkającej z rodzicami w nadmorskiej wiosce. „Z prawej strony rozciągał się wielki sosnowy las, w którym jak wieść niosła, mieszkała straszna wiedźma. Ludzie mówili, że była tak obrzydliwa, że ze swojej chatki wychodziła dopiero po zmroku, żeby nikt nie ujrzał jej wielkiego garbatego nosa, wyłupiastych oczu i licznych zielonych brodawek… Ojciec Amelii był rybakiem (…) a w chatce najczęściej można było zastać Amelię i jej schorowaną matkę”. Amelia rusza do lasu po wodę życia, by uratować mamę. Nie tylko przeżywa wiele przygód, ale przekonuje się, jak mylnie czasem ludzie potrafią oceniać innych  na podstawie np. posiadania na twarzy zielonych brodawek… Baśń Marysi to bardzo plastyczna opowieść – historia, która z łatwością ożywa przed oczami czytelnika…

„Ostrożności nigdy nie za wiele” Alicji Ćwiaczek (SP nr 82, klasa VI) to opowieść trochę baśniowa, a trochę współczesna. Jej bohater – mały Janek zaprzyjaźnia się z pewną miłą samotna staruszką. Pomaga jej w domowych obowiązkach, zabawia rozmową, okazuje jej swoje zaufanie. Dopiero gdy staruszkę odwiedza cała rodzina Janka okazuje się, że mama chłopca odkrywa w domu staruszki podejrzane przedmioty, w tym książkę „Jak zawładnąć światem – podręcznik wiedźmy”. Ala trafnie wykorzystuje temat – „Nie wszystko złoto co się świeci” do skonstruowania opowieści na bardzo ważny temat. Niestety ciągle są wokół nas źli ludzie, którzy udając słabych i potrzebujących pomocy próbują wykorzystać naszą życzliwość i dobre serce do swoich paskudnych interesów. Szczególnie dzieci powinny być ostrożne, zawierając nowe znajomości – a pomoc rodziców w tym względzie (jak uczy opowieść Ali) zawsze jest nieoceniona.

„Magiczny zegarek” Marysi Złotek (SP Optimum  we Wrocławiu, klasa V) opowiada o przygodach Kasi, która dzięki zaczarowanemu zegarkowi miała okazję doświadczyć spełnienia się jej marzeń.  Ale i marzenia potrafią być pułapką. Kasia, marząca o wygodnym i beztroskim życiu bogaczy, przekonała się, że wieje ono nudą i jest zwyczajnie puste. W końcu dziewczynka zaczyna rozumieć, że woli jednak „swoje dawne życie, kiedy nie miała tylu rzeczy, ale mogła w każdej chwili iść do koleżanki, przytulić się do mamy, czy porozmawiać z tatą; tęskniła nawet za szkołą, gdzie było tak wesoło i swoim maleńkim pokoikiem, w którym nigdy nie czułą się samotna”.  Opowieść Marysi przypomina nam o tym, że w naszym  życiu najważniejsi są bliscy, a więc ci, którym naprawdę na nas zależy, którzy nas rozumieją i akceptują, starają się zawsze być po naszej stronie.

Opowieść "Oczy serca" obfitującą w zwroty akcji  i  zaskakujące zakończenie napisała Ela Dąbrowska (SP w Wiszni Małej, klasa VI). To historia, w której toczy się walka o władzę pomiędzy synami króla: najstarszym – Gotem i najmłodszym – Stefanem.  Kiedy tron po ojcu obejmuje królewicz Got – w kraju nastaje sprawiedliwość i dostatek. Ale Got miał swoją tajemnicę –  był bardzo niepozornego wzrostu, a zależało mu, by lud wierzył, iż rządzi nim władca wielkiej postury i waleczny wojownik. Got stosował więc pewien trick. Wiedział o nim zazdrosny o brata królewicz Stefan i tylko czekał na okazję, by zdyskredytować Gota w oczach poddanych. Baśń pięknie opowiada o wyzwalającym działaniu prawdy oraz że chęć ratowania innych dodaje nam w życiu wiele odwagi.

Opowieść „Złotko” – Natalii Gromiec (SP w Kamieńcu Wrocławskim, klasa V) w zasadzie mogła wydarzyć się naprawdę. Jej bohaterka, Emilka, trafiając właśnie do nowej szkoły i klasy, w sercu ma wiele lęków. Przede wszystkim ten - czy w obcym otoczeniu spotka kogoś, kto zostanie jej przyjacielem. W klasie jak to w klasie – są grupy i podgrupki, niemniej zawsze trafi się jakiś lider z gatunku „najmądrzejszy na świecie”, który potrafi sporą część osób owinąć sobie wokół palca. W klasie Emilki liderką była Baśka - klasowa piękność, prymuska i ulubienica nauczycieli…  I jak "nowa" ma poradzić sobie w niezbyt przychylnym sobie nowym otoczeniu? Emilka zyskuje od Nowoczesnej Wróżki (a jest nią szkolna pani psycholog) magiczny zegarek – dający jej nieocenione życiowe wskazówki… Opowieść Natalii uczy, że posiadając wewnętrzną uczciwość nigdy nie nabierzemy się na czyjeś pozory. Warto więc kształtować w sobie wewnętrzny system wartości, który pozostaje naszą życiową busolą na zawsze.


PS. Kolejność prezentacji nie ma związku z tworzeniem rankingu wśród tekstów nagrodzonych.


 

koordynator: Katarzyna Sipko; tel. 71/348 30 10 wew. 38



Pobierz
Pobierz plik (regulamin 2013.doc)regulamin 2013.doc79 Kb
 

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter

Zobacz koniecznie

Własnoręcznie i z polotem!

zajęcia rękodzieła artystycznego w piątek o 17.15
wejściówka 30 zł

Więcej …
 
Ze sztuką i poprzez sztukę

zapraszamy na film podsumowujący projekt

Więcej …
 
Nowe zajęcia

taniec na obcasach
zajęcia dla Pań!
zapisy i informacje 
tel: 504546926

 

 

 

 

Zaprzyjaźnione szkoły