facebook

Światowid

Ważne

Zajęcia - zmiany

mały kompozytor
taniec arabski

zajęcia plastyczne
Hanny Zawadzkiej-Woźniak

Zobacz szczegóły
 
Regulamin zajęć w ODT Światowid


UWAGA! Nowy regulamin!

Więcej …
 
URBANCARD Premium

20% zniżki na wybrane usługi

Więcej …
 
OK System już jest

Więcej …
 

Kalendarz Imprez

 «   April 2024   »

MTWTFSS
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
Julianna Willis Technology




Partnerzy

  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
Isfahan - miasto polskich dzieci PDF Drukuj Email

3 lutego 2015 r. godz. 11.00, sala widowiskowa ODT
wstęp wolny

Spektakl teatralny  „Isfahan – miasto polskich dzieci” to rezultat trzytygodniowych warsztatów teatralnych dla dzieci i młodzieży przeprowadzonych przez irańską artystkę Roxanę Mehrafzoun w sierpniu 2014 roku w ODA „Firlej” i Instytucie im. Jerzego Grotowskiego. To wynik spotkania dzieci i młodzieży z dwóch różnych krajów – Polski i Iranu. Scenariusz przedstawienia został napisany przez cenionego irańskiego pisarza – Mohammada Charmshira. Opowiada o historii polskich tułaczy, którzy w 1942 roku zostali ewakuowani z ZSRR i wraz z Armią Generała Władysława Andersa przybyli do Iranu, gdzie otrzymali pomoc i znaleźli azyl.


Kanwą spektaklu są wspomnienia ludzi, którzy jako dzieci przebywali w jednym z irańskich miast – Isfahanie. W latach 1942-1945 Isfahan dał schronienie ponad dwóm i pół tysiącom polskich dzieci, głównie sierot i półsierot, ratując ich od śmierci głodowej i wycieńczenia fizycznego spowodowanego pobytem w sowieckich łagrach. Przedstawienie mówi nie tylko o trudach wędrówki z Syberii do Iranu, o potworności wojny, ale także o ludzkiej dobroci, wsparciu, przyjaźni i miłości. Historia opowiadana jest z perspektywy starszej kobiety, której głosu użycza wrocławska aktorka - Anna Zubrzycka.


Młodzi aktorzy chcieliby zadedykować spektakl wszystkim tym, którzy jako dzieci trafili do Iranu oraz Irańczykom - za ich pomoc i gościnność, którą okazali Polakom w trudnych dla Polski chwilach. Twórcy mają nadzieję, że po obejrzeniu spektaklu odbiorcy zastanowią się nad sensem wojny i nad tym, co każdy z nas może zrobić, by podobne sytuacje nie powtórzyły się w przyszłości.


Roxana Mehrafzoun - ukończyła studia magisterskie na uniwersytecie w Teheranie. Jest reżyserem teatralnym i nauczycielem teatru dla dzieci. Prowadzi zajęcia wspierające twórczy i artystyczny rozwój dzieci. Jest również dyplomowanym nauczycielem Jogi dla dzieci. Od 2008 roku związana jest z DONYA Children Research Institute– instytucją promująca humanistyczną edukację oraz rozwój twórczych kompetencji dzieci w Iranie. Jest także częścią teatralnej grupy Sayeh Theater Group. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych projektach dedykowanym najmłodszym m.in. w Indiach, Iranie i Francji. Przygotowywała przedstawienia teatralne dla dzieci oraz grane przez dzieci: "Princess Cooking", "War, Vanish!", "A Thousand Cranes". W roku 2013 prowadziła warsztaty teatralne dla dzieci polskich i irańskich podczas Festiwalu Brave Kids oraz cykl spotkań teatralnych dla dzieci „Teatr tysiąca i jednej nocy” w Ośrodku Działań Artystycznych „Firlej”. W 2014 roku przeprowadziła trzytygodniowe warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży, podczas których uczestnicy stworzyli spektakl pt. " Isfahan - miasto polskich dzieci".

Występują: Tymon Chmielewski (12 lat), Weronika Dzięcioł (15 lat), Olga Fret (17), Zosia Jeżewska (12 lat), Ada Kozieł (10 lat), Konrad Materna (15 lat), Klaudia Natkaniec (17 lat), Parsa Nazeri (15 lat), Marta Piekarska (17 lat), Konrad Selezniow (15 lat), Alicja Stankiewicz (13 lat), Olga Stankiewicz (11 lat).

Głos Starej Kobiety: Anna Zubrzycki

Scenariusz: Mohammad Charmshir

Lider: Roxana Mehrafzoun

Asystent lidera: Sara Ramezani

Choreografia: Ideh Abootalebi, Alina Korman

Scenografia: Reza Hadad

Muzyka: Fardin Khalatbari, Mahsa Vahdat, Paweł Romańczuk,

Autorzy zdjęć: Amir Naghavi, Parsa Sadeghi, Baran Yosefi,

Montaż zdjęć: Erfan Naseri,  Amirali Vafayy, Behrooz Moshari,Sayyd TariRoodi, Hamed Ashegh, Daniel Fonseca, Jakub Gryzowski, Maciej Mądry

Technicy: Maciej Mądry, Robert Smykał

Koordynator: Agata Mazurkiewicz

W przedstawieniu wykorzystano fragmenty filmu „Zagubione requiem” (1983) w reż. Khosrowa Sinai

zdjęcia Piotra Kuny ze spektaklu granego w ODT Światowid

 

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter

Zobacz koniecznie

Własnoręcznie i z polotem!

zajęcia rękodzieła artystycznego w piątek o 17.15
wejściówka 30 zł

Więcej …
 
Ze sztuką i poprzez sztukę

zapraszamy na film podsumowujący projekt

Więcej …
 
Nowe zajęcia

taniec na obcasach
zajęcia dla Pań!
zapisy i informacje 
tel: 504546926

 

 

 

 

Zaprzyjaźnione szkoły