facebook

Światowid

Światowid dla...

Ważne

Zajęcia - zmiany

mały kompozytor
taniec arabski

zajęcia plastyczne
Hanny Zawadzkiej-Woźniak

Zobacz szczegóły
 
Regulamin zajęć w ODT Światowid


UWAGA! Nowy regulamin!

Więcej …
 
URBANCARD Premium

20% zniżki na wybrane usługi

Więcej …
 
OK System już jest

Więcej …
 

Kalendarz Imprez

 «   April 2024   »

MTWTFSS
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
Julianna Willis Technology




Partnerzy

  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
Spotkania Teatralne PajdArt PDF Drukuj Email

Informacje o wykonawcach i spektaklach: 

Teatr Studio Czyczkowy, Don Kichote; reż. Jerzy Welter

Spektakl jest próbą opowiedzenia intymnej historii rozgrywającej się na otwartych równinach Manchy. Nie jest to studium szaleństwa, ale raczej analiza myślenia i błędu, wedle którego wola oprowadza czasem człowieka do miejsc dla niego nieprzeznaczonych, a nawet nieistniejących. Spektakl zrodził się z pytania o to, co w fikcyjnym świecie jest prawdziwe? Czy męstwo, strach i żarliwość są prawdziwe, gdy nic nie znaczą, gdy są bezużyteczne?
Gra, w którą grają z Don Kichotem inni ludzie podyktowana jest jego szaleństwem i uciechą, której dzięki niemu doznają. Don Kichote ustanawia przestrzeń, w której działają wszyscy wokół niego, to on musiał zaistnieć, by wyzwolić w ludziach potrzebę stworzenia iluzji, w której mógłby działać. Dla próby ukazania jego samotności i braku kontaktu z realnym światem odpowiedni wydaje się wybór prostych środków i skupienie na tekście rozbrzmiewającym w pustej przestrzeni.

Towarzystwo Kultury Czynnej;  Zapamiętane-Ukryte, czytanie – otwarta próba spektaklu; reż. J. Welter

Zapamiętane-Ukryte to projekt teatralno-literacki, w którym powstałe na warsztatach literackich dla seniorów teksty wspomnień zostają przeniesione do teatru. Złożyło się tak, że wszystkie wspomnienia pochodzą od kobiet, w związku z tym wykonawczyniami są młode aktorki. Wchodząc w teksty, które wykonują, wchodzą w przeżycie poprzednich pokoleń, uczą się rozumienia innych ludzi, innych doświadczeń. Odkrywają, najpierw dla siebie, a potem dla innych, to, co zostało ukryte we wspomnieniach osób starszych, wspomnieniach często bardzo dramatycznych i nie opowiadanych codziennie.
Będzie to pierwsza próba publicznego wykonania wybranych przez aktorki tekstów, to etap pracy, w którym badamy reakcje słuchaczy-widzów na owe teksty i szukamy wskazówek do dalszej pracy teatralnej.
Autorkami wybranych tekstów są mieszkanki Wrocławia: Marianna Danilczuk, Bożena Łukaszczyk, Teresa Stąpór i Aleksandra Zamorska.

Towarzystwo Kultury Czynnej
http://www.kultura-czynna.art.pl

 Teatr W Krzywym Zwierciadle, Puzzle; reż. Michał Krzywaźnia

Teatr powstał w 2007 roku w małej wsi Stepnica (woj. Zachodniopomorskie). Nazwa teatru wzięła się z charakteru naszej teatralnej działalności. Gramy tak jak czujemy, odzwierciedlając nasze wnętrza, uczucia i myśli. Nasze działania opierają się nie tylko na tworzeniu spektakli teatralnych. szczególną uwagę poświęcamy na animację społeczności lokalnej, organizując warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży z terenów wiejskich. Organizujemy także różnego rodzaju wydarzenia teatralne i happeningi.
Spektakl to historia poszczególnych elementów układanki, jaką jest ludzkie życie. Pojedyncze elementy układanki wpływają na nasze istnienie tworząc przeszłość, teraźniejszość oraz przyszłość. Jest to także opowieść o trudzie mozolnego dopasowywania fragmentów do całości, gdzie przypadkowy zbieg okoliczności może spowodować, że całość się rozsypuje. Dopiero zestawienie „puzzli” może odpowiedzieć na jakże istotne pytanie „kim jesteśmy” i „dokąd podążamy”. Sprawą otwartą pozostaje niezmiennie problem przypadku.

Teatr W Krzywym Zwierciadle,
www.wkrzywymzwierciadle.com


Szkolny teatr FURTKA

Powstał we wrześniu 2007 roku w Prywatnym Gimnazjum Językowym Parnas. Jego aktorami byli uczniwie klas pierwszych. FURTKA  wielokrotnie zdobywała nagrody i wyróżnienia: Grand Prix (maj 2008 r.) za spektakl "Kraj lat dziecinnych" na przeglądzie teatralnym "Potyczki o Złotego Adasia" organizowanym przez Wrocławski Teatr Lalek; Grand Prix (listopad 2009 r.) za "Hamleta" wg Jeremiego Przybory w Kobierzyckim Arlekinie ; III miejsce ( marzec 2010 r.) za "Hamleta" wg Jeremiego Przybory (w angielskiej wersji językowej) podczas  II Językowego Przeglądu Małych Form Teatralnych; uczestnictwo w Gali "Zielonej Gęsi" (maj 2010 r. ) - prezentacja  "Serenady"  wg Sławomira Mrożka. Aktorzy ukończyli gimnazjum i od września 2010 roku Furtka ma nowy skład osobowy - klasę I B.

Społeczna Szkoła Podstawowa Optimum

Spektakl przygotowany przez klasę piątą Społecznej Szkoły Optimum został po raz pierwszy zaprezentowany w trakcie szkolnego festiwalu teatralnego "Na progu lata". W zajęciach teatralnych w Szkołach Optimum biorą udział całe klasy - lekcje teatru jako element edukacji artystycznej towarzyszą uczniom od pierwszej klasy szkoły podstawowej do ostatniej klasy gimnazjum. Przedstawienie powstało w związku z trwającym jeszcze Międzynarodowym Rokiem Fryderyka Szopena. Przygotowane zostało w ramach zajęć teatralnych w klasie V szkoły podstawowej.

Bartłomiej Kamiński – socjolog; reżyser teatru dzieci i młodzieży; konferansjer; scenarzysta;  instruktor wielu projektów Wrocławskiego Centrum Twórczości Dziecka (m.in. "Łączymy pokolenia", "Teatr dla trzech generacji", "ABC sztuki XX wieku") W ramach Repertuarowej Sceny Dziecięcej WCTD zrealizował dwa spektakle ("kura w piórach" i "O smoku i jeszcze jednym") Pracuje jako instruktor teatru we wrocławskich szkołach, m.in. Alis, Optimum, Wrocławskiej Szkole Przyszłości, Ekoli, Szkole Podstawowej Lauder - Etz Chaim. Stale współpracuje z Rybnickim Centrum
Kultury oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury w Długołęce.

Prezentacja programu Dar Pokoleń PajdArt Towarzystwa Kultury Czynnej, projekcja filmów, wystawa

Program Dar Pokoleń PajdArt jest realizowany przez TKC od półtora roku. Kierowany jest do młodzieży i dzieci oraz seniorów. W ramach programu przeprowadziliśmy wiele warsztatów artystycznych w domach dziecka, szkołach, bibliotekach, świetlicach środowiskowych. Zaprezentujemy niektóre efekty warsztatów filmowych, plastycznych i pracy nad książką dziecięcą.
Dar Pokoleń PajdArt jest finansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Program Operacyjny FIO i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Program jest częścią długofalowej pracy Towarzystwa. Aktualnie głównym naszym celem jest utworzenie we Wrocławiu Domu Sztuki Dzieci i Młodzieży PajdArt.

 

Grupa Teatralna ”Przebudzeni”

Istnieje od maja 2003 roku i funkcjonuje przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Koło w Ostródzie. Osobami biorącymi udział w zajęciach są również uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej w Ostródzie. Zespół propaguje głównie teatr ruchu i muzyki. Ma na swoim koncie 7 przedstawień i kilka okazjonalnych instalacji dramowych. Teatr to dla niego swoista forma terapii i wyrażenia siebie, a spektakle to swego rodzaju manifesty, nad którymi zespół pracuje wspólnie. Grupa aktywnie uczestniczy we wszelkich warsztatach i przeglądach, stając także do rywalizacji z zespołami pełnosprawnymi i odnosząc znaczące sukcesy...  „Przebudzeni” nastawieni są na wymianę doświadczeń oraz współpracę i integrację z Młodzieżową Grupą Teatralną „Zmysł” z Ostródy (osób pełnosprawnych). Zespół uczestniczy w cyklicznych zajęciach z teatroterapii, muzykoterapii, wykorzystuje pantomimę oraz elementy tańca i relaksacji. Główną  metodą działań jest drama, czyli fikcyjna sytuacja, w której uczestnicy inspirowani przez instruktora przyjmują na siebie określone role. Celem jest doświadczenie sytuacji w danej chwili niedostępnej. 

Spektakl "DYLEMATY", przygotowany w konwencji teatru ruchu,  jest próbą ukazania dwóch światów, różnic między nimi, żądzy,  walki o miejsce, o przetrwanie, ale przede wszystkim to próba pojednania tych światów. Czy to w ogóle możliwe...? Mieć czy być...?

Najważniejsze sukcesy Grupy: I miejsce na Przeglądzie Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych „Doceń swój talent” Mikołajki - maj 2004, 2005, 2006; II miejsce na XXVI Wojewódzkim Konkursie Teatrów Młodzieżowych „BAKCYL” (gdzie grupa świadomie stanęła do rywalizacji z młodzieżą pełnosprawną), Bartoszyce - maj 2005; I miejsce ( 2005); II miejsce ( 2008) na  Płośnickim  Lecie Teatralnym, czyli Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Młodzieżowych (gdzie ponownie grupa wzięła udział w przeglądzie dla osób pełnosprawnych); wyróżnienie na XXVIII Wojewódzkim Konkursie Teatrów Młodzieżowych "BAKCYL", Bartoszyce - maj 2007; I miejsce na Międzynarodowym Przeglądzie Małych Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych, Gołdap - październik 2009

Teatr Zmysł 

Grupa teatralna „Zmysł” istnieje i działa w Ostródzie od 2002 r. Skupia młodzież ostródzkich gimnazjów i szkół średnich. Zespół  propaguje teatr ruchu i muzyki, eksperymentuje również ze słowem. Nad każdym spektaklem, kostiumem i scenografią pracują wspólnie, opierając się zawsze na wybranym problemie społecznym, duchowym. „ZMYSŁ” porusza sprawy ważne, głębokie, unaocznia rozterki egzystencjalne człowieka. Często inspiracją twórczą ich przedstawień są wydarzenia biblijne. Grupa podkreśla prawdę, dobro i piękno, wyciąga na światło dzienne groteskę i absurd. Jednak młodzież zawsze zadaje sobie pytanie:" po co?", "jaki jest tego cel?", a najważniejszym wyznacznikiem sukcesu są emocje publiczności. Taki właśnie sposób pracy doprowadził do powstania kilku ciekawych spektakli i akcji ulicznych. Oprócz tworzenia spektakli , zespół, współpracując z ostródzkimi szkołami, Hufcem, Biurem Promocji Miasta, Warsztatem Terapii Zajęciowej oraz Teatrem im. Stefana Jaracza z Olsztyna, animuje życie kulturalne w mieście. Organizuje warsztaty, uświetnia imprezy okolicznościowe oraz cyklicznie zaprasza do Ostródy znanych artystów. "Zmysł" od początku swego istnienia nastawiony jest na wymianę doświadczeń i współpracę, dlatego aktywnie uczestniczy we wszelkich warsztatach, festiwalach i przeglądach. Obserwując zmagania rówieśników, poznając ciekawych ludzi i obcując z profesjonalistami, pogłębia warsztat, wiedzę sceniczną, a prezentując swoją twórczość  odnosi liczne sukcesy (www.zmysl.zabart.com ).

Babilon Exit
Współczesny świat utożsamiany jest z biblijnym Babilonem. Pycha, pęd, przewrót wartości powodują zagubienie człowieka. Jednak w całym tym chaosie nadchodzi chwila ocknięcia i tęsknoty człowieka... za czym? To pytanie zasadnicze. Czego im brakuje? Czego zaczynają szukać, zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie? Szukają, pragną, łakną... Jedyny ratunek dla człowieka to ucieczka z Babilonu - wyjście - przebywanie gdzieś „poza światem”. Spektakl utrzymany jest w konwencji groteski, lecz tym razem młodzi aktorzy, prócz ruchu i muzyki, wykorzystają także słowo. (premiera: 28 XI 2008)
   
Za spektakl grupa otrzymała I miejsce podczas Przeglądu Teatrów Amatorskich im. Kasi Kowal w Mrągowie (2008);  II miejsce na XXX Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Młodzieżowych "Bakcyl 2009" w Bartoszycach (2009) II miejsce na XXII Płośnickim Lecie Teatralnym (2009) oraz wyróżnienie podcza Będzińskich Spotkań Teatralnych (2010 r.) 

 

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter

Zobacz koniecznie

Własnoręcznie i z polotem!

zajęcia rękodzieła artystycznego w piątek o 17.15
wejściówka 30 zł

Więcej …
 
Ze sztuką i poprzez sztukę

zapraszamy na film podsumowujący projekt

Więcej …
 
Nowe zajęcia

taniec na obcasach
zajęcia dla Pań!
zapisy i informacje 
tel: 504546926

 

 

 

 

Zaprzyjaźnione szkoły