Kolorowy świat w Imparcie Drukuj


Do Pracowni Plastycznych ODT Światowid uczęszcza niemal setka dzieci, (w wieku od 5 do 15 lat), dla których Małgorzata Adamska-Lech i Hanna Zawadzka-Woźniak prowadzą warsztaty w kilku różnych grupach wiekowych. Farby, rylce, pastele, pergamin, kredki woskowe, akryle, pędzle, tusze i szablony, podobrazia – to tylko mała część artystycznego warsztatu używana na zajęciach.

Uczestnicy uczą się tu rysunku (postaci osób i zwierząt),  rozwijają wyobraźnię przestrzenną,  zgłębiają tajniki kompozycji i perspektywy, poznają elementy wiedzy z zakresu historii sztuki (kierunki malarskie reprezentatywne dla najsłynniejszych artystów). Brzmi poważnie, ale te warsztaty dają dzieciakom przede wszystkim wielką frajdę tworzenia na takich samych materiałach jak zawodowi artyści oraz przelewania swoich pomysłów w tak różnorodnych technikach!

Na zajęciach potrzebny okazywał się zarówno kawałek koronki, jak i ptasie pióro. Zasuszony liść ożywał jaskrawą pomarańczą olejnych pasteli. Zwyczajny  słoiczek stawał się szlachetnym lampionem, a papierowa kula śmieszną buzią marzanny (pierwszego dnia wiosny wszystkie marzanny paradowały z dziećmi uliczkami Biskupina w kolorowym korowodzie).


Na obrazkach gąszcz rozwibrowanych różowo-białych plam zamienił się w okryte kwiatami wiosenne drzewo, a dzięki użyciu zwykłej przezroczystej folii rozkwitły pejzaże „malowane mrozem”. Wśród rozlicznych tematów poruszanych na warsztatach nie zabrakło także ilustracji. Ilustrowanie ulubionych bajek, czy wierszy stało się nie tylko kanwą do rozmowy czym jest skrót myślowy, ale też pozwoliło uczestnikom sprawdzić w praktyce na czym polega w sztukach plastycznych myślenie obrazem i budowanie nastroju.

Prezentowana wystawa przekrojowo przedstawia tegoroczny  dorobek Pracowni, tym bardziej cieszymy się,  że zostaliśmy zaproszeni do pokazania jej w Imparcie! Znalazły się na niej pejzaże dotyczące różnych pór roku i kompozycje abstrakcyjne. Jest też sporo portretów osób i zwierząt (tutaj autorzy wykazywali się nieraz poczuciem humoru) oraz ilustracje zainspirowane tekstem literackim. Zobaczmy więc ten cały KOLOROWY ŚWIAT widziany oczami dzieci!

wernisaż 17 czerwca 2016 godz.  18.00
wystawa czynna do  końca czerwca 2016
wstęp wolny

Galeria Impart ul. Mazowiecka 17 Wrocław


fotorelacja: Damian Janus