Ukazani Drukuj

 

Artystki prezentujące prace na wystawie należą do grona studentek wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta i reprezentują takie kierunki jak: Wzornictwo, Konserwacja Ceramiki i Szkła, Sztuka Mediów oraz Sztuka i Wzornictwo Ceramiki. Działanie w odmiennych obszarach sztuki i różnorodność technik w jakich pracują pozwala im na inne ujęcie tematu, często bardzo abstrakcyjne i niekonwencjonalne, ale to co łączy autorki, to własna interpretacja ludzkiego ciała i miejsca człowieka w społeczeństwie. Na wystawie można m. in. oglądać grafikę, rysunek, malarstwo, szklane rzeźby oraz prace wykorzystujące techniki łączone.

Ewelina Birut – od 2011 roku jest  studentką kierunku Sztuka i Wzornictwo Ceramiki na wrocławskiej ASP. Zajmuje się ceramiką użytkową oraz artystyczną, ale też interesuje się grafiką. Jest członkinią grupy Food Think Tank, która skupia kucharzy, artystów i rzemieślników wokół gastronomii. Używając pastiszu jako techniki pozwalającej na ponowną reinterpretację słynnych dzieł sztuki, wykonała prace „Śniadanie na trawie”, w której wkomponowała własne prace ceramiczne, traktując obraz jako pretekst do zareklamowania autorskiej ceramiki.

Justyna Koziczak - studiuje na Akademii Sztuk Pięknych na kierunku Restauracja i Rekonstrukcja Ceramiki i Szkła oraz Konserwację Ceramiki i Szkła.  Działa też w fundacji ochrony zabytków „ Twoje Dziedzictwo”, zajmując się konserwacją drewna. Maluje obrazy, które można określić jako „surrealizm fantastyczny”, a ich inspiracją są m.in.  dzieła literatury takie jak „ Boska komedia” Dantego Alighieri czy „Bracia Karamazow” Fiodora Dostojewskiego. Szkicuje też obrazy podczas snu świadomego, który, po przebudzeniu przenosi na kartkę.

Małgorzata Amarowicz - studiuje na wydziale Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, jest absolwentką Wydziału Ceramiki i Szkła, na którym zrobiła licencjat na kierunku wzornictwo i projektowanie szkła. Swoje działania z zakresu sztuk wizualnych skupia głównie w obszarze nowych mediów, wideo-instalacjach i foto-obiektach. Najważniejszą dla niej formą artystycznego wyrazu jest właśnie szkło artystyczne oraz formowanie kompozycji z różnych tworzyw.
Realizacje, które tu prezentuje wiążą się z tematem Rytuałów Osobistych (prace powstałe w 2014r. w Pracowni Rysunku Prof. nadzw. Przemysława Pintala). To cykl foto-obiektów będących dosłownym znaleziskiem przedmiotów u osób bliskich, zebranych zwyczajów w życiu codziennym, które wydają się kuriozalne i niezrozumiałe.

Angelika Markowska – Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych im. S. Kopystyńskiego we Wrocławiu na kierunku sztuka użytkowa – jubilerstwo. Obecnie studentka roku magisterskiego na kierunku Restauracja i Rekonstrukcja Ceramiki i Szkła na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Interesuje się rękodziełem jubilerskim, ceramiką toczoną i cukiernictwem.

 

Natalia Kowalczuk - studentka na wydziale Ceramiki i Szkła (kierunek Renowacja i  Rekonstrukcja Szkła i Ceramiki) we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od czasów liceum w swojej pracy artystycznej eksperymentuje z każdą nowo poznaną techniką plastyczną, stąd w jej dorobku znajdują się zarówno rzeźba, malarstwo, rysunek, jak i ceramika, szkło, fotografia czy prace tworzone techniką mieszaną. Jako osoba niesłysząca artystka zwraca więcej uwagi na sferę wizualną i emocjonalną, przez co jej prace są bardzo osobistym wyrażaniem siebie samej. Interesuje się też konserwacją, jest współtwórczynią Studenckiego Koła Naukowego Konserwacji i Renowacji, w którym stara się realizować z innymi studentami różne projekty związane z kierunkiem na którym studiuje. 
Cykl kobiecych portretów Natalia Kowalczuk stworzyła nietypową techniką rysunkową, którą sama nazywa "bąbelkowaniem". Ta czasochłonna technika jest dla autorki pewną formę autoterapii - próbą wyciszenia się, ucieczki przed codziennym pośpiechem. Na portretach przedstawione są autentyczne osoby z otoczenia artystki.

 

Karolina Duda –  absolwentka Studium Reklamy we Wrocławiu, obroniła też licencjat z zakresu projektowania biżuterii, a obecnie studiuje na wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Jest tegoroczną stypendystką Prezydenta Wrocławia w dziedzinie sztuk plastycznych. Artystka poszerza swoją wiedzę, współpracując z licznymi firmami i organizacjami, należąc do kół naukowych. W swojej twórczości łączy różne techniki plastyczne, a także materiały, które na pozór do siebie nie pasują. Takie działania nadają inny charakter osobom przedstawianym na portretach. Główną inspiracją autorki do działania jest chęć poznawania, eksperymentowania, ale też odkrywania swoich słabości, jak i poszerzania granic niemożliwości.  Wszystko to ma wpływ na proces twórczy oraz efekt końcowy powstających dzieł.

 

UKAZANI/ wystawa zbiorowa
malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba

Małgorzata Amarowicz, Ewelina Birut, Karolina Duda, Justyna Koziczak, Angelika Markowska, Natalia Kowalczuk

Galeria ODT Światowid 
wernisaż 4 grudnia 2015 r. godz. 18.00
wystawa czynna do 23 grudnia 2015 r., wstęp wolny