BEZ ZOBOWIĄZAŃ Drukuj


Performance BEZ ZOBOWIĄZAŃ jest pierwszym w tryptyku performatywnym, który odnosi się do niewygodnych i zarazem bardzo bliskich każdemu człowiekowi kwestii. Odbiorca tego performance'u zostaje postawiony w obliczu wyboru i nie ma możliwości ucieczki, ponieważ nawet jego bierność jest wynikiem decyzji, którą musi podjąć.


To, co dla performerki jest najważniejsze, w tym jak i w innych działaniach, to wywołanie oddźwięku między ludźmi, którzy mijają się każdego dnia na ulicy, w sklepie, w restauracji. W świecie bombardowanym bodźcami artystka stara się stworzyć sytuację, wobec której nikt nie będzie mógł przejść obojętnie, a podjęta decyzja wywoła refleksję dotyczącą nurtujących ją spraw i być może doprowadzi do przewartościowania czyjegoś życia.

Sytuacja wyzwania, którą kreuje, pozwala jej wytworzyć dyskomfort wśród publiczności, a to właśnie ów dyskomfort jest dobrym gruntem do jakichkolwiek rozważań.

zobacz zapowiedź


Maja Ziarkowska (Okamgnienie) - laureatka ubiegłorocznej FAMY, autorka dwóch monodramów wystawianych na wielu przeglądach i scenach alternatywnych Bydgoszczy, Poznania i Wrocławia, z których jeden (DZIE) nagrodzony został Srebrnym Monodramem w 2012 roku na Ogólnopolskich Spotkaniach Jednego Aktora w Bydgoszczy. Studentka intermediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, gdzie eksperymentuje z nowymi środkami wyrazu.

Jej artystycznej aktywności przyświecają słowa Sloterdijk’a: “pierwotną wspólną aktywnością ludzką nie jest polowanie, seks, wychowywanie dzieci, i na pewno nie rolnictwo, hodowla czy przemysł ale wytwarzanie oddźwięku między tymi, którzy żyją razem.”

W 2011 roku zagrała w Berlinie w spektaklu pt. „Ambasada” z Teatrem Usta Usta z Poznania. Związana z Teatrem Porywaczy Ciał z Poznania. „BEZ ZOBOWIĄZAŃ” to jej pierwszy performance, który zaprezentowała w ramach Performance-Art Jam Session w Dragonie w Poznaniu w 2012 roku.

12 marca 2015 r. godz. 18.00, wstęp wolny
Galeria ODT Światowid