facebook

Światowid

Światowid dla...

Ważne

Zajęcia - zmiany

mały kompozytor
taniec arabski

zajęcia plastyczne
Hanny Zawadzkiej-Woźniak

Zobacz szczegóły
 
Regulamin zajęć w ODT Światowid


UWAGA! Nowy regulamin!

Więcej …
 
URBANCARD Premium

20% zniżki na wybrane usługi

Więcej …
 
OK System już jest

Więcej …
 

Kalendarz Imprez

 «   March 2024   »

MTWTFSS
   1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Julianna Walker Willis Technology




Partnerzy

  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
Pletliśmy Marteniczki, tańczyliśmy horo... PDF Drukuj Email

 

Pokazy, wystawa, warsztaty, spotkania, bułgarska kuchnia i folklor - podczas tegorocznego Dnia Bułgarskiego, organizowanego w ramach cyklu Ethnos - kultury świata, nikt na brak atrakcji nie narzekał.

Ostatnie chwile przed rozpoczęciem imprezy - Dimcho Angelov (przewodniczący Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Bułgarii, lider grupy Balkan Folk Acoustic) wita już gości i osobiście dogląda, czy wszystko gotowe.

Bułgarskie przetwory prezentują się okazale,

a stół  pełen bałkańskich przysmaków, wyeksponowanych na tradycyjnej bułgarskiej ceramice, już czeka na degustację.

Piękne bułgarskie stroje, jak i uroda polskich dziewczyn, przykuwały oko już od progu Galerii ODT, w której zasiedli uczestnicy spotkania.

Opowieść Dimcho Angelova o tradycjach bułgarskich dotyczyła także zwyczajowego powitania - chlebem odłamywanym wprost z bochenka maczanym w czubricy (przyprawa charakterystyczna dla kuchni bułgarskiej). I tak też witaliśmy wszystkich przybyłych.

Ręcznik oznacza w języku bułgarskim słownik, a bułka to panna młoda - będąc w Bułgarii nie kupujmy bułek, bo to karalne - żartował Nikołaj Ivanov, opowiadając zabawne anegdoty dotyczące polsko-bułgarskich nieporozumień językowych. Sam Nikołaj jest doktorem filozofii, absolwentem Uniwersytetu Sofijskiego, w Polsce gości od roku, prowadzi dziennikarski blog i pisze korespondencje o naszym kraju, angażuje się  zarówno w działania Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Bułgarii, jak i proekologicznego Stowarzyszenia VZAIMOPOMOSZT (Wzajemna Pomoc) w Bułgarii.

Warsztaty wyplatania Marteniczek okazały się atrakcyjnym zajęciem. Fachowego instruktażu udzielała pani Iwona Kuras.

Marteniczka, czyli włóczkowa laleczka, to bułgarski symbol wiosny, rodzącego się życia oraz szczęścia. Marteniczki przybierają bardzo rozmaite formy - od kokardek, frędzelków po te najbardziej przypominające lalki. Zawsze uplecione są z białej i czerwonej włóczki.

O bułgarskiej kuchni opowiadał Ewgenij Genew, zachęcając do spróbowania przygotowanych przysmaków.

Częstowaliśmy gjuweczem - na który m.in. składały się duszona papryka, cebula, pomidory, bakłażan, marchew pietruszka, ziemniaki i fasola oraz rzecz jasna duża ilość czubricy.

Na stołach czekały także czuszka-szipka (maleńkie ostre papryczki), lutenica, lutika i peperonata (czerwone pasty o różnym stopniu pikantności), jak i grillowane tikwiczki (cukinie), bakłażany i kapia (papryka).

Napełniane gjuweczem miseczki znikały migiem w rękach gości,

a kolejka do biesiadnego stołu zdała się nie mieć końca...

Chętni mogli także obejrzeć przygotowaną wystawę nt. ciekawostek związanych z Bułgarią.

Kaval, czyli  flet, wykonany jest z drewna dereniowego, popularnego na Bałkanach. Gajda, kaval, tupan, tambura - ludowe bułgarskie instrumenty muzyczne prezentował nam Jacek Grekow. Goszczący we Wrocławiu muzyk (absolwent Konserwatorium Wiedeńskiego - specjalność: akordeon) jest liderem białostockiego zespołu Sarakina, łączącego w swoim repertuarze bałkańską muzykę ludową z muzyką artystyczną. Ale nie tylko muzyka jest jego powołaniem lecz także informatyka - na co dzień dr Jacek Grekow wykłada na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej.

Gajda, czyli bułgarskie dudy - może dlatego łatwo ten instrument pomylić z kobzą, bo ich miech wykonany jest ze skóry kozy.

(zainteresowani omyłkami dudziarsko-kobziarskimi różnicę pomiędzy tymi instrumentami mogą sprawdzić tutaj)

Tapan bądź tupan, bo różne nazwy tego instrumentu spotykamy, czyli bęben, ma dwie odmiennie strojone membrany, na których gra się zupełnie innymi pałeczkami - jedna z nich jest cienka, a kształt drugiej przypomina trochę drewnianą łyżkę.

Dzwonki są także obecne w bułgarskiej kulturze ludowej. Jacek Grekow próbował wieszać je na sobie tak jak to czynią tancerze Kukeri, o których opowiadał Genadij Genew

Więcej informacji o Kukeri i i bułgarskim karnawale zamieszczamy w poniższym linku.

Bułgarska tradycja Kukeri

Zanim zagrał na scenie Balkan Folk Acoustik Dimcho Angelov opowiadał o bułgarskich tańcach ludowych, nadal chętnie tańczonych podczas towarzyskich spotkań w Bułgarii.

Horo tańczone w kręgu okazało się być łatwe do nauczenia.

Gorące bałkańskie rytmy rozgrzewały i nogi i serca!

Balkan Folk Acoustic wystąpił w składzie: Ewgenij Genew (akordeon),

Adam Głośnicki (gitara basowa), Jędrzej Kuziela (tapan - bęben bułgarski)

oraz Dimcho Angelov (gitara) i gościnnie Jacek Grekow (kaval - flet).  Zespół istnieje we Wrocławiu od 1997 roku, powstał z inicjatywy Dimcho Angelova i Ewgenija Genewa, rozsławiając bałkański folklor i w Polsce, i poza jej granicami.

Kolejny taniec - raczenica wymagał od tancerzy dobrej kondycji z racji dość szybkiego rytmu, ale chętnych do bałkańskich pląsów nie brakowało. Podczas naszej imprezy bawili się w Światowidzie razem goście z Białorusi, Ukrainy, Macedonii, Etiopii, Iranu, Bułgarii i rzecz jasna Polski, tworząc prawdziwie wielokulturowy tygiel narodów :-).

W finale zabrzmiał dynamiczny Kałasznikow - utwór znany z repertuaru Gorana Bregovicia,

a chciało się, by ta zabawa mogła trwać i trwać bez końca....

Bułgarskie Marteniczki, horo i Balkan Folk w ramach cyklu Ethnos - kultury świata współorganizowali: Ośrodek Działań Tworczych Światowid, Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Bułgarii oraz Fundacja TERRA dla Pokoju i Tolerancji

27 kwietnia 2014 r


tekst: Katarzyna Sipko, zdjęcia Damian Janus

 

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter

Zobacz koniecznie

Własnoręcznie i z polotem!

zajęcia rękodzieła artystycznego w piątek o 17.15
wejściówka 30 zł

Więcej …
 
Ze sztuką i poprzez sztukę

zapraszamy na film podsumowujący projekt

Więcej …
 
Nowe zajęcia

taniec na obcasach
zajęcia dla Pań!
zapisy i informacje 
tel: 504546926

 

 

 

 

Zaprzyjaźnione szkoły