facebook

Światowid

Światowid dla...

Ważne

Zajęcia - zmiany

mały kompozytor
taniec arabski

zajęcia plastyczne
Hanny Zawadzkiej-Woźniak

Zobacz szczegóły
 
Regulamin zajęć w ODT Światowid


UWAGA! Nowy regulamin!

Więcej …
 
URBANCARD Premium

20% zniżki na wybrane usługi

Więcej …
 
OK System już jest

Więcej …
 

Kalendarz Imprez

 «   Marzec 2023   »

PWśCPSN
   1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Julianna Walker Willis Technology
Partnerzy

 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
 • Partnerzy ODT Światowid
Niezwykłe spektakle tańca i obrzędów na 10. Brave Festival we Wrocławiu PDF Drukuj Email

 

Straciła męża i od tamtej pory wędruje przez kraj. Żyje ściśle według zasad swojej religii, a równocześnie na uboczu hinduskiego społeczeństwa. To ona będzie twarzą tegorocznego Brave Festival, którego tematem jest "Święte ciało". 10. edycja wydarzenia rusza 4 lipca.

Kobieta ze zdjęcia ma na imię Sabrida. W Indiach na takie osoby mówi się sadhu - z sanskrytu znaczy to ,,dobry człowiek". Sadhu jest wędrującym ascetą, który wybrał życie na uboczu społeczeństwa, żeby skupić się na praktykach duchowych. Poprzez medytację i modlitwę dąży do wyzwolenia lub inaczej: oświecenia. Jest darzony szacunkiem i uznaniem lokalnej społeczności - pomaga napotkanym mieszkańcom, błogosławi ich, łagodzi rodzinne konflikty. Kobiety bardzo rzadko decydują się na takie życie.

Zdjęcie, które zostało twarzą  10. edycji Brave Festival, zrobił fotograf Laurent Auxietre w znanym z hinduskich i buddyjskich świątyń Katmandu w 2007 roku. Nie poznał wieku Sabridy. Udało się mu tylko ustalić, że rozpoczęła wędrówkę po śmierci męża. Życie ascetki wybrała 17 lat temu i od tego czasu nie obcina włosów i żyje w świętości. Jej postać w dużym stopniu uosabia to, na czym skupi się najnowsza edycja Brave Festiwal. Jej tematem będzie "Święte ciało".

Byt uwolniony od ego

Muzyka, rytuał, teatr - wokół tego koncentrowały się dotychczasowe edycje Brave Festival. W tym roku nie będzie inaczej. - Podczas występu 76-letniego mistrza hinduskiego tańca kathak nagle dotarło do mnie, że praca nad ciałem, szczególnie taniec, prowadzi do wyzwolenia. I technika jest tu najważniejsza. Nic więcej nie potrzeba - mówi Grzegorz Bral, dyrektor Brave Festivalu. - Tę prostą, a w pewnym sensie magiczną zależność, będziemy mogli zobaczyć w czasie nadchodzącego festiwalu - dodaje.

Program tegorocznej edycji skupi się na ludzkim ciele z wszelkimi jego kontekstami: od oczywistej cielesności po symboliczne połączenie ciała ze sferą ducha. Będzie silnie nawiązywał do tradycji teatru. Widzowie mogą oczekiwać niezwykłych spektakli tańca i obrzędów, a także autentycznych ceremonii, w których ciało odgrywa szczególnie istotną lub niespotykaną nigdzie indziej rolę.

Dawne z nowym

10. Brave Festival będzie osadzony jednocześnie w tradycji i kontekście dzisiejszym. Nawiązując do pierwotnych założeń festiwalu, jego jubileuszowa edycja przybliży zarówno ginącą kulturę występujących artystów, jak i sztukę współczesną, która z dawnych obrzędów czerpie i przekształca je na nowy język. W dużej części wydarzenia festiwalowe poświęcone będą kulturze i tradycji  Indii. - Współczesny taniec europejski właśnie tu się zaczyna, w świętych, świątynnych tańcach Indii. To tradycja całkiem obca Europie - mówi Grzegorz Bral.

W lipcu do Wrocławia przyjadą m.in. mistrzowie jednej z najstarszych indyjskich form teatralno-tanecznych - mudiyett. W 2010 roku tradycja ta została wpisana na listę światowego niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Niezwykłym wydarzeniem będzie również występ jednej z najlepszych tancerek Bharatanatjam. Nowością będą konfrontacje artystyczne, w czasie których artyści z różnych kultur zaimprowizują wspólny występ albo będą uczestniczyć w dyskusji o swojej twórczości. Dodatkowo widzowie będą mogli wziąć udział w specjalnie organizowanych warsztatach artystycznych.

10. edycja Brave Festival odbędzie się w dniach 4-17 lipca 2014 r. we Wrocławiu.

Warsztaty Brave Kids we Wrocławiu trwać będą od 23 do 27 czerwca 2014 r. w Ośrodku Kontury Kultury oraz od 30 czerwca do 3 lipca 2014 r. w ODT Światowid.

 

Brave Festival jest organizowany od 10 lat we Wrocławiu, ale wydarzenia towarzyszące obejmują również inne miasta. Jego założeniem jest zapobieganie wypędzaniu ludzi – najczęściej artystów głęboko zanurzonych w tradycji, obyczajach i rytuałach swoich ojczystych ziem – z ich własnej kultury. Występujący w trakcie festiwalu artyści pokazują, skąd pochodzą i jakie wartości są dla nich ważne, przekazując w ten sposób swoje dziedzictwo kulturowe i sprawiając, że przez chwilę będzie ono żyło u nas. Dlatego twórcy festiwalu nazywają ich odważnymi. Są odważni z jeszcze jednego powodu. Przyjeżdżają z najodleglejszych zakątków ziemi, niekiedy jest to dla nich pierwszy w życiu wyjazd, bo nigdy jeszcze nie oddalili się ze swojej wioski. Wyjęci z kontekstu tamtego otoczenia trafiają do Wrocławia, aby zaprezentować nam swoją kulturę i wartości.

Pomysłodawca i dyrektor festiwalu Grzegorz Bral podkreśla, że nie jest to festiwal o dziełach sztuki, ale o sztuce i jej istocie. To festiwal o świecie, który odchodzi w zapomnienie i, jeśli tego procesu nie zatrzymamy, całkiem zniknie. W ramach Brave Festival odbywa się  także projekt Brave Kids oraz Przegląd Filmowy Brave Festival.

Organizatorem Brave Festivalu jest Stowarzyszenie Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła”. Cały dochód ze sprzedaży biletów na festiwalowe wydarzenia przekazywany jest na rzecz programów edukacyjnych prowadzonych przez międzynarodową organizację charytatywną ROKPA. www.bravefestival.pl


 

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter

Zobacz koniecznie

Własnoręcznie i z polotem!

zajęcia rękodzieła artystycznego w piątek o 17.15
wejściówka 30 zł

Więcej …
 
Ze sztuką i poprzez sztukę

zapraszamy na film podsumowujący projekt

Więcej …
 
Nowe zajęcia

taniec na obcasach
zajęcia dla Pań!
zapisy i informacje 
tel: 504546926

 

 

 

 

Zaprzyjaźnione szkoły