Bułgarskie Marteniczki, horo i Balkan Folk Drukuj


Dzień Bułgarski
w ramach cyklu ETHNOS – kultury Świata

program spotkania

sala 102 (galeria, parter)

godz. 15.00

  1. Powitanie gości zwyczajem bułgarskim: dzielenie się łamanym, dużym, okrągłym chlebem (Pogacza) z przyprawami „Czubryca” i „Szarena sol”

  2. Prezentacje multimedialne (filmy, zdjęcia) o Bułgarii – 45 – 60 min.

  3. Dr Nikołaj Ivanov i Dimczo Angelow (prezes WTPB): Bułgarsko-Polskie nieporozumienia językowe i inne ciekawostki dot. tradycji Świąt Wielkanocnych PL i BG – podobieństwa i różnice.

  4. Prezentacja 2 tomów wydawnictwa „Mam jo Skarb” Urzędu Marszałkowskiego i Muzeum Etnograficznego z rozdziałami o kuchni i tradycjach bułgarskich na Dolnym Śląsku

godz. 16.30

Warsztaty dla uczestników (dzieci, rodzice, babcie) wyplatania Marteniczek z czerwonej i białej włóczki. Marteniczki to bułgarski symbol wiosny, miłości i życzliwości.


sala 301 (widowiskowa, II piętro)

godz. 17.00

Prezentacja bułgarskich ludowych instrumentów muzycznych - gajda, kawał, gadulka, tambura, tapan i regionalnych strojów ludowych

godz. 17.30

Warsztaty bułgarskich tańców ludowych Horo i Raczenica

godz. 18.00

Koncert zespołu Balkan Folk Acoustic pod kier. Ewgenij Genew i Dimczo Angelow + gościnnie Jacek Grekow (gajda) i tancerze. Na koncercie można będzie tańczyć i sprawdzić umiejętności nabyte na warsztatach

Podczas spotkania zaprosimy Państwa także na symboliczny poczęstunek - degustację przetworów i tradycyjnych smakołyków bułgarskich takich jak lutenica, lutika, peperonata, czuszka, pindżur, bakładżany, tikwiczki - firmy  Bul-Eco „Smaki Bałkańskie”. Godziny zamieszczone w programie należy traktować jako przybliżone pory rozpoczęcia poszczególnych punktów imprezy.


Dimczo Angelow (pierwszy z prawej) i Balkan   Folk   Acoustic

Balkan   Folk   Acoustic (BFA) istnieje od 1997 roku, popularyzując folklor i tradycje ludowe Bułgarii oraz muzykę i tańców krajów bałkańskich. Założyli go związani z Wrocławiem Dimczo Angełow (gitara, voc, manager) oraz  Ewgenij Genew (akordeon, voc, kier. muz), a wkrótce dołączyli do nich także Adam Głośnicki (bas), Jędrzej Kuziela (tapan, perc.) i  Janusz Wawrzała (perc.). Podczas ich koncertów można się nauczyć bułgarskich tańców, jak  i pośpiewać z zespołem bułgarskie przyśpiewki ludowe.


Dzień Bułgarski w Światowidzie przygotowany został we współpracy z Wrocławskim Towarzystwem Przyjaciół Bułgarii oraz Fundacją TERRA dla Pokoju i Tolerancji.


Wstęp bezpłatny za okazaniem zaproszeń
dostępnych w sekretariacie ODT Światowid; rezerwacja miejsc tel. 348 30 10 w godz. 10.00-18.00