Bitwa bogini płodności z demonem Drukuj


Tradycja mudijettu narodziła się w IX wieku, a w 2010 roku została wpisana na listę światowego niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Ten rytualny spektakl tańca oparty jest na precyzyjnych ruchach ciała i pracy z rytmem.

- Mudijettu wygląda niezwykle teatralnie, ale ma praktyczny, religijny wymiar. Wystawiane jest w świątyniach, żeby uczcić boginię Bhadrakali i złożyć hołd jej bohaterskim czynom – mówi Marek Mieleszko, producent wykonawczy Brave Festival.
– Tę niezwykłą i jedną z najstarszych indyjskich form teatralno-tanecznych zobaczymy już w lipcu w czasie Brave Festival.

W trakcie występu aktorzy przedstawiają walkę pomiędzy boginią Bhadrakali i demonem Dariką. By opowiedzieć mitologiczną historię, używają oni wyłącznie gestów i bogatej mimiki twarzy. Ich ciało, ale również emocje i umysł, zostają poddane surowej dyscyplinie. Ogromne wrażenie robią stroje i maski, w które ubierają się aktorzy – kolorowe, równocześnie piękne i niepokojące. Oddanie bogini hołdu ma zapewnić pomyślność i opiekę uczestnikom obrzędu. Artyści wystąpią w lipcu we Wrocławiu podczas 10. edycji Brave Festival. Będzie to jedyna okazja, by obserwować tę wiekową tradycję w Polsce.


Nowa forma

10. Brave Festival odbędzie się pod hasłem „Święte ciało”. Program skupi się na ludzkim ciele z wszelkimi jego kontekstami: od oczywistej cielesności po symboliczne połączenie ciała ze sferą ducha. W dużej części wydarzenia festiwalowe poświęcone będą kulturze i tradycji Indii. Widzowie mogą oczekiwać niezwykłych spektakli tańca i obrzędów, a także autentycznych ceremonii, w których ciało odgrywa szczególnie istotną, często niespotykaną nigdzie indziej rolę. Nowością będą artystyczne konfrontacje, w czasie których przedstawiciele różnych kultur spróbują stworzyć wspólny spektakl albo będą uczestniczyć w dyskusji o swojej twórczości. Widzowie będą mogli uczestniczyć w specjalnie organizowanych warsztatach.

10. edycja Brave Festival rozpocznie się 4 lipca Filmowym Przeglądem Brave Festival. Festiwal potrwa do 17 lipca 2014 r.