XVI Artystyczne Warsztaty Wokalne z Alicją Janosz Drukuj

 

To już XVI Artystyczne Warsztaty Wokalne w Światowidzie kierowane do utalentowanej muzycznie młodzieży i dorosłych (wymagany wiek minimalny to ukończone 14 lat). Poprowadzi je Alicja Janosz, która na zawodowej scenie debiutowała mając 12 lat rolą Wendy w musicalu "Piotruś Pan" na deskach warszawskiego Teatru Roma.

Wokalistka jest również zwyciężczynią pierwszej edycji polsatowskiego programu "Idol", a sukces ten zaowocował wydaniem pierwszej płyty ("Ala Janosz" 2002 r.).  Obecnie Alicja odnosi sukcesy zarówno współpracując z wrocławskim zespołem HooDoo Band, jak i występując w niezależnych projektach. W 2011 roku ukazał się  jej drugi, solowy album  -  „Vintage”. Na krążku znalazło się 11 całkowicie autorskich kompozycji wokalistki, utrzymanych w klimacie bluesa, soulu, jazzu i rythm’n’bluesa.

Warsztaty to w sumie pięciodniowa praca uczestników w zakresie dykcji, emisji głosu oraz interpretacji tekstów. W programie znalazły się również zajęcia w ramach tzw.  domowego studia nagraniowego z użyciem nowoczesnego sprzętu (mikrofon studyjny, preamp, komputer itp.). Alicję Janosz wspierać będzie dwóch akompaniatorów: Łukasz Damrych i Piotr Rachoń  oraz Monika Wiśniowska  - w zakresie zajęć z emisji głosu.

W finale podczas koncertu 08 lutego 2013 r. o godz. 18.00 na scenie ODT Światowid zaprezentują się w przygotowanym podczas warsztatów  repertuarze wszyscy uczestnicy, gościnnie zaśpiewa Alicja Janosz.

Warsztaty tradycyjnie odbędą się podczas szkolnych ferii zimowych w terminie: 
04 - 08 lutego 2013 r.; uczestników obowiązują przesłuchania wstępne.

  • zajęcia są codziennie, czas na nie rezerwowany to godziny 10.00-19.00 z przerwą obiadową 14.00 – 15.00. Dokładny plan ustalany jest podczas warsztatów na bieżąco.
  • koszt warsztatów: 350 zł (w cenę wliczony został koszt prowadzenia zajęć, wynajęcia specjalistycznego sprzętu, obiadów i napojów oraz przekąsek)
  • przesłuchania wstępne odbędą się w dniach: 25 stycznia 2013 r. godz. 14.00 i 17.00 oraz 28 stycznia 2013 r. godz. 14.00 i 17.00.
  • zgłoszenia na warsztaty (kartę zgłoszenia dostępną do pobrania poniżej) należy przesłać pocztą elektroniczną na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub dostarczyć (w ostateczności) do sekretariatu Ośrodka najpóźniej na dzień przed wybranym terminem przesłuchań.
  • Liczba miejsc ograniczona, decyduje wynik przesłuchań i kolejność zgłoszeń!

Prowadzący:

Alicja Janosz - wokalistka, autorka piosenek. Pochodzi z Pszczyny, ale obecnie na stałe związana jest z Wrocławiem. Już jako 12- latka występowała na zawodowej scenie, grając postać Wendy w musicalu "Piotruś Pan" (Teatr Muzyczny Roma  Warszawie). Emisji głosu uczyła się pod okiem najlepszych specjalistów, takich jak Elżbieta Zapendowska, Elżbieta Chlebek, Anna Serafińska czy Iwona Zasuwa. Ważnym wydarzeniem w była wygrana w pierwszej edycji programu "Idol" w 2002 roku, gdyż zwycięstwo to zaowocowało wydaniem debiutanckiego albumu (Ala Janosz 2002 r). Od kilku lat wokalistka odnosi sukcesy występując z zespołem HooDoo Band (debiutancki krążek zespołu otrzymał w 2011 r. nominację do nagrody Fryderyka  w kategorii Najlepsza Płyta Bluesowa). 3 grudnia 2011 roku ukazał się drugi, solowy album Alicji „Vintage”, który uważa za swój prawdziwy, muzyczny debiut. Na krążku znalazło się 11 całkowicie autorskich kompozycji Alicji, utrzymanych w klimacie bluesa, soulu, jazzu i rythm’n’bluesa.

Monika Wiśniowska - absolwentka Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Zbigniewa Czwojdy (wydział wokalny, klasa Marka Bałaty oraz klasa fortepianu Stefana Gąsieńca). Jako wokalistka już pod koniec lat 90. zdobywała laury na polskich i zagranicznych festiwalach piosenki m.in. będąc 2004 roku półfinalistką popularnego programu „Idol” emitowanego w TV Polsat. Wraz z zespołem Soul City w 2012 roku znalazła się w finale programu X-Factor. Ma wieloletnie doświadczenie estradowe, a dziedziny muzyki szczególnie jej bliskie to  jazz, soul, funky, pop, gospel. Interesuje ją również kompozycja i aranżacja utworów oraz pisanie tekstów. Poza Soul City współpracowała m.in. z zespołami Coffee Break (z którym nagrała debiutancką płytę) i Wbr Trio. Nadal czynnie koncertuje.

Łukasz Damrych - producent muzyczny, pianista, aranżer, kompozytor. Współpracuje z zespołami: The Positive, Natalii Lubrano, Alicji Janosz, Bartek Miarka Band. Jako producent zaangażowany był m.in. w wydanie autorskiej płyty Bartka Miarki oraz płyt : „Pin up Princess" Katarzyny Groniec czy „Sprawca” Bartosza Porczyka. Obecnie realizuje debiutancką płytę Maggie Qs "True Colors".  Pracuje również jako aranżer – jest laureatem nagrody Tukan Aranżer na 26 Przeglądzie Piosenki Aktorskiej w Wrocławiu. Stworzył muzykę do wielu spektakli teatralnych m.in.: „Moja twarz Ci opisze", „Grzechy", „9 chwil", „Zwyczajne szaleństwa", „Przygody małego M", „W pośpiechu do nieba - Edyta Stein", „Prawiek i inne czasy"; „Smycz”.

Piotr Rachoń –  pianista, który dzięki niezwykłej intuicji i odwadze muzycznej nazywany jest czasem szamanem fortepianu. To wymownie charakteryzuje jakość uprawianej przez niego sztuki, łączącej rytualizm tradycji ludowych Wschodu z improwizacjami jazzowymi. Energia i talent Piotra Rachonia przyciągają do niego wielkie osobowości muzyczne z różnych stron świata. Muzycy z Polski, Japonii, Syberii, Stanów Zjednoczonych, Tuwy i wielu krajów Europy zapraszają tego pianistę do wspólnych projektów, ale i chętnie uczestniczą w realizacjach jego pomysłów autorskich (np. projekt Avatar). Rachoń podróżuje po obrzeżach freejazzu, etnojazzu, soulu i klasyki, tworząc projekty, które z racji swojej złożoności stylistycznej długo jeszcze trudno nam będzie adekwatnie nazwać i sklasyfikować. Muzyk od kilku lat współpracuje także z ODT Światowid jako pianista i aranżer podczas Artystycznych Warsztatów Wokalnych.