TOK teatru Odbicia Drukuj

25 października godz. 19.00, wstęp wolny

Ostatnia premiera Teatru „Odbicia” (wcześniej „Piąta Ściana”) to spektakl „TOK”, który powstał na motywach dramatu Krzysztofa Bizio pt. „Toksyny”. Bohaterowie widowiska zostają postawieni w ekstremalnych sytuacjach. W kolejnych scenach – rozmowach zmieniają się relacje między nimi, a władza i dominacja przechodzą z rąk do rąk, ale konflikt pozostaje…

Grupa po raz pierwszy mierzy się tutaj  z dramatem współczesnym, ale przedstawia go po „swojemu” i szuka „siebie” w sytuacjach i rozmowach zawartych w pięciu epizodach „Toksyn”. W spektaklu zastosowany został nietypowy zabieg konstrukcyjny: historia, którą oglądają widzowie nie jest opowiedziana w ciągu chronologicznym.

Teatr ODBICIA

TOK

na motywach sztuki "Toksyny" Krzysztofa Bizio

scenariusz: Elwira Szwedo-Mazurkiewicz

reżyseria: Elwira Szwedo-Mazurkiewicz

występują:

Ula – Urszula Żarczyńska; Marcin – Marcin Nowicki

Patrycja – Patrycja Białko; Julka – Julia Bogacz

Małgosia – Małgorzata Bereś; Wiki – Wiktoria Kulesza

oraz

PANI – Beata Szeląg

czas trwania: 30 minut

Teatr „Odbicia” kontynuuje działania grupy teatralnej "Piąta ściana" istniejącej we wrocławskim CK Zachód (2007-2012). Grupa ma na koncie sporo premier („Żywioły”, „Historia Doktora F”, „E.E.”, „Odbicia”, „W strasznym dworku”, „Kwiaty dla Mirelli”) oraz nagrody (np. I nagrodę na X Dolnośląskich Spotkaniach Teatralnych „Chochoł 2012” za spektakl „W strasznym dworku”). Zespół dużo eksperymentuje z teatrem. Poszukuje własnego języka i swojego miejsca na mapie teatru  amatorskiego.

Elwira Szwedo- Mazurkiewicz
Reżyser teatrów dziecięcych i młodzieżowych, animator kultury, od kilkunastu lat prowadzi dziecięce i młodzieżowe zespoły teatralne. Ma w swoim dorobku wyreżyserowanych  kilkanaście sztuk teatralnych (na podstawie autorskich scenariuszy) oraz zrealizowanych wiele projektów animacyjnych, edukacyjnych i artystycznych. Prowadziła zespoły teatralne: „Teatrzyk Baśni”  (grupa wiekowa 6-12 lat), Teatr „Pro.Scenium” (studenci i dorośli)  oraz Teatr „Piąta Ściana (dla młodzieży od 12-19 lat). Od roku prowadzi w Światowidzie młodzieżowe grupy teatralne „Odbicia” i S-Tworzywo

Krzysztof Bizio
Dramaturg, prozaik, architekt. Debiutował w roku 2000 dramatem "Porozmawiajmy o życiu i śmierci". Na podstawie jego dramatów (m. in. "Toksyny", "Lament") zrealizowano w Polsce i za granicą kilkadziesiąt przedstawień teatralnych. Jest autorem scenariuszy telewizyjnych (m. in. spektakl teatru telewizji "Fotoplastykon"), scenariuszy słuchowisk radiowych i scenariuszy filmowych ( m. in. scenariusz do filmu "0_1_0"). Jako prozaik wydał zbiór opowiadań "Zresztą latem wszystkie kwiaty są takie piękne" (2004) oraz nowelę "Sierpień" (2006). W roku 2007 ukończył kurs fabularny w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. (http://polishshorts.pl)