Istoty Drukuj

Zapraszamy na wystawę prac Tomasza Janczy zatytułowaną ISTOTY.

TOMASZ JANCZY rysuje od dzieciństwa. Niemal od zawsze interesuje się też fantastyką - czyta dużo książek tego gatunku i ogląda fantastyczne filmy.  Malując i szkicując zazwyczaj wybiera Istoty ludzkie jako pierwowzór. Przetwarzając je w fantastyczne postacie stara się przedstawiać ich ciemną i jasną stronę. Tą szaloną i tą zwyczajną. Tą, którą widzimy w lustrze i tą, której nie da się dostrzec na pierwszy rzut oka...

Inna pasja autora to budowanie gier komputerowych. W tej nad którą obecnie pracuje, każdy gracz może poczuć się jak Stwórca. Grę wymyślił w najdrobniejszych szczegółach od grafiki, poprzez fabułę aż do projektu strony www.

Zawodowo zajmuje się grafiką, współpracował z agencją Pomelogo.

MAYURA w sanskrycie oznacza "paw". W Indiach ptak ten jest otaczany szczególną czcią i przypisuje mu się mityczne pochodzenie. Zespół "Mayura" powstał we Wrocławiu w grudniu 2011 roku, a zadebiutował 29 czerwca 2012 roku na Indyjskim Powitaniu Lata w szkole yogi & pilates Manomani.

W tradycji indyjskiej odróżnia się czysty taniec (NRITTA), oparty na melodii i rytmie, od tańca mimetycznego (NRITYA) w czasie którego poetyckie strofy przedstawiane są za pomocą gestów rąk (HASTA) i mimiki (ABHINAYA). Bharatanatyam jako taniec świątynny związany jest z religią i mitologią hinduistyczną. Poprzez taniec opowiadane są historie bogów, bohaterów i władców zaczerpnięte z mitologii i wierzeń hinduizmu.


 

wernisaż:18 października 2013 r. godz. 19.00; 
Galeria ODT Światowid, wstęp wolny

wystawa czynna do końca października