facebook

Światowid

Światowid dla...

Ważne

Zajęcia - zmiany

mały kompozytor
taniec arabski

zajęcia plastyczne
Hanny Zawadzkiej-Woźniak

Zobacz szczegóły
 
Regulamin zajęć w ODT Światowid


UWAGA! Nowy regulamin!

Więcej …
 
URBANCARD Premium

20% zniżki na wybrane usługi

Więcej …
 
OK System już jest

Więcej …
 

Kalendarz Imprez

 «   March 2024   »

MTWTFSS
   1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Julianna Willis Technology




Partnerzy

  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
  • Partnerzy ODT Światowid
Mongolska opowieść PDF Drukuj Email

Azja to mozaika różnorodnych kultur i potęga duchowa Wschodu. Podczas "Mongolskiej opowieści" mieliśmy okazję poznać kilka aspektów tego fascynującego kontynentu. Gościliśmy m.in. poruszającego się na wózku inwalidzkim Michała Worocha, któremu w mongolskiej podróży do Tsaatanów, pasterzy reniferów żyjących w maleńkiej wiosce w górach Sajan towarzyszyli z kamerą Kasia Mateja i Szymon Mizera.



Zobaczyliśmy film dokumentalny „Cicho w drodze do Ludzi Reniferów”, który wyświetlany był wcześniej na wielu festiwalach filmowych w kraju i za granicą, zdobywając nagrody m.in. w Brazylii, Rumunii, Portugalii (na zdjęciu spotkanie z twórcami filmu po jego projekcji).

Przyćmienie Osadź Osadź ten film na swojej witrynie

zobacz fragmenty filmu

Kolejnym punktem programu były warsztaty muzyczne z wykorzystaniem instrumentów etnicznych grupy DUKHA.

Mieliśmy okazję spróbować mongolskich smaków - herbaty (z mlekiem i solą), kumysu, jak i smażonych pierożków z baraniną.

Zobaczyliśmy tez Mongolię z perspektywy męskiej wyprawy w nieznane grupy motocyklistów, oglądając fotoreportaż Michała Soroko.


"Jadąc trasą przez Olgij, Ulaangom, Baruunturuum, Tsetserleg i Moron mamy szeroki przekrój mongolskich krajobrazów. Od księżycowej pustyni, poprzez skaliste góry Turgen uul, Kotlinę Wielkich Jezior, pustynię Boorog Delijm Els. Wszędzie wielka przestrzeń. Pomimo trudności w odnajdywaniu właściwej drogi odczuwa się nieograniczoną swobodę przemieszczania. Różnica między jazdą szlakiem i na przełaj zaciera się. GPS na wiele się nie zdaje, gdyż opracowanie map obejmujących interesujące nas obszary jest bardzo niedokładne. (...)


Jednak najsilniejszych doznań dostarczają spotkania z ludźmi. Szczególnie tymi daleko w stepie. Tutaj kontakt z tubylcami ma nie tylko charakter poznawczy. Nawiązanie rozmowy może umożliwić dalszą jazdę, potwierdzić lub zaprzeczyć naszym, często sprzecznym, przeświadczeniom o właściwym kierunku jazdy. Spotkaniom towarzyszy duża otwartość i życzliwość. Mongołowie chętnie pozują do zdjęć, zawsze chcą pomóc, a przynajmniej nacieszyć się naszym zatrzymaniem poprzez wnikliwą obserwację. Jesteśmy zjawiskiem dla nich, a oni są zjawiskiem dla nas. Jest to szczególnie odczuwalne, gdy spotykamy większą grupę lub rodzinę. Z językami obcymi jest u Mongołów słabo. Pomocnymi narzędziami są patyk i piaszczysta ziemia. Ich wskazówki odnośnie drogi mogą być sprzeczne ze wskazówkami ich sąsiadów. Wszelkie rady należy wielokrotnie weryfikować.

Trasa wyprawy: Wrocław-Dorohusk-Kijów-Kursk-Penza-Samara-Ufa-Czelabińsk-Iszim-Omsk-Nowosybirsk-Bijńsk-Kosz-Agasz-OLGIY-ULAANGOM-BURUUUNTURUUN-TES-TSAAGAN-UUL-MORON-BULGAN-ERDENET-DARHAN-ULANNBAATAR-DARHAN-SUHBATAR-Ulan-Ude-Irkuck-Brack-Krasnojarsk-Nowosybirsk-Omsk-Iszim-Czelabińsk-Ufa-Samara-Penza-Kursk-Sumy-Kijów-Rawa Ruska-Wrocław

Czas trwania wyjazdu: 5,5 tygodnia

Dystans przejechany: ok. 19 500 km

Zwieńczeniem imprezy był koncert grupy DUKHA, którego integralną część stanowił film Katarzyny Mateji

zobacz fragment koncertu

Obraz poprowadził widzów po różnobarwnych krainach Mongolii, ukazując potęgę przyrody i życie rdzennych mieszkańców. Zanurzał w bezkresne stepy, niekończące się pasma gór, piaszczysto-kamienistą pustynię Gobi, zmierzając do nomadycznej grupy Tsaatanów, zamieszkujących na północy kraju. Zobaczyliśmy codzienne życie ludzi będących pasterzami reniferów w maleńkiej wiosce w górach Sajan.


Zwolnienia obrazu podkreślały rytm codzienności, prostotę i magię życia z dala od cywilizacyjnego zgiełku.

Natomiast muzyka z powodzeniem oddawała klimat mongolskich krajobrazów, pustyni Gobi, bezkresnych stepów czy gór północy. Każdy utwór opowiadał jakąś historię, niosąc ze sobą niepowtarzalny ładunek emocjonalny.  Muzycy podczas koncertu umiejętnie zmieniali nastrój, prowadząc słuchacza poprzez dynamikę i napięcie do radosnego ukojenia.


Twórcy:

KASIA MATEJA – film
Reżyserka, operatorka, podróżniczka, fotografka. Absolwentka  Edinburgh College of Art (Wydział Komunikacji Wizualnej – kierunek Film). Od wielu lat bierze udział w różnych projektach filmowych gdzie pełni rolę: reżyserki, operatorki, montażystki, dźwiękowca i producentki. Pracuje również jako fotografka, nakierowana głównie na reportaż podróżniczy. W 2010 roku, wraz z Szymonem Mizerą wyreżyserowała debiutancki dokument „Cicho w drodze do Ludzi Reniferów” opowiadający historię podróży niepełnosprawnego Michała do północnej Mongolii.  Film wyświetlany był na festiwalach fimowych w kraju i za granicą, zdobywał nagrody m.in. w Brazylii, Rumunii, Portugalii. Reżyserka pracuje obecnie nad montażem swojego drugiego filmu dokumentalnego – BAYANTOOROI, do którego zdjęcia powstały w miasteczku położonym w mongolskiej części pustyni Gobi.

PIOTR RACHOŃ - pianista, kompozytor

Muzyką zajmuje się od 7-go roku życia. Koncertuje od 1992 r. w klubach, teatrach, salach koncertowych oraz festiwalach w kraju i za granicą. W swoim dużym dorobku artystycznym  m.in  współtworzył trio PULSARUS, z którym nagrał album"Digital Freejazz"; poprowadził autorski projekt AVATAR – trzynastoosobową orkiestrę w międzynarodowej obsadzie, z udziałem m.in. Jurija Yaremtchuka, Olgi Szwajgier i Gendosa Chamzyryna. W 2005 r. ukazała się jego książka "Słownik Uczuć i Emocji" wydana wraz z solowym albumem "Biały Wiodący Wiatr". Koncertował u boku takich muzyków jak: Elliott Sharp (USA), Shoji Hano (JP), Mazzoll (PL), Sainkho Namtchylak(TUVA), John Dobie (UK), Jorgos Skolias (PL), Kimie Sakaki (JP), Gendos Chamzyryn (TUVA), Jurij Yaremtchuk (UKRAINA), Elena Belyaeva (RU). Wykonał również szereg recitali fortepianowych, m. in. w Moskwie, Sankt-Petersburgu, Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu. Prowadzi quartet Talama, będący kompilacją jazzu, ethno i współczesnej improwizacji. Współtworzy trio Mysterium Sacrum, które działa od 2008 r. Jest to projekt służący medytacji i relaksacji oparty o gongi i misy tybetańskie, a także liczne instrumenty archaiczne i fortepian.

TOMASZ NIEWIADOMY - gongi i misy tybetańskie, shruti, didjeridoo, lira, santur, flety, muszle

Muzykoterapeuta-pedagog, multiinstrumentalista - podążający nurtem sztuki organicznej/cymatics. Na co dzień pracuje w pracowni muzycznej WTZ przy Dolnośląskim Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom i Młodzieży „OSTOJA",  działającym na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Jest twórcą zespołu Maszyniści Dźwięku, w którego skład wchodzą tylko i wyłącznie osoby niepełnosprawne. Twórca na równi angażuje się w działalność artystyczną (koncerty), jak i muzykoterapeutyczną (relaksaje, warsztaty), czy pedagogiczną (szkolenia), a także współpracuje stale z licznymi artystami i organizacjami pozarządowymi promującymi zdrowie i ekologię.

FILIP DANIELAK - perkusja, instrumenty perkusyjne 

Muzyk (perkusista, perkusjonista),  w wieku 14 lat zaczął pobierać pierwsze lekcje perkusji u Jerzego Piotrowskiego w Katowicach. Współpracował m.in. z zespołem Chuligani ( Andrzej Urny, Jerzy Kawa Kawalec, Rafał Rękosiewicz), co doprowadziło do nagrania płyty „Live in Taj Mahal” z Davidem Lamarem z LA. Z zespołem Sami wystąpił  na Festiwalu Opolskim (zespół został uhonorowany Super Jedynką za “Debiut Roku”). Jako muzyk sesyjny współpracował m.in Jackiem Stachursky'm, Justyną Steczkowską Lechem Janerką, Anią Dąbrowską. We Wrocławiu związał się z Teatrem Capitol (m.in. spektakle „Gorączka”, „80 dni dokoła świata”).  Współtworzył spektakl „Era Wodnika” (potem płyta pod tym tytułem), który zajął II miejsce w konkursie PPA w 2006 roku (nurt off).  Przygodę z muzyką improwizowaną, w której dziś upatruje swoje muzyczne powołanie, zaczął za sprawą Jurija Yaremtchuka. Potem wielokrotnie podejmował współpracę przy projektach Jerzego Mazzola. Jest współzałozycielem (2007 r.) zespołu Talama, z którym do dziś realizuje autorski projekt muzyczny na pograniczu jazzu, roots i współczesnej improwizacji.


29 kwietnia 2012 r.; godz. 14.00-21.00; wstęp wolny


 

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter

Zobacz koniecznie

Własnoręcznie i z polotem!

zajęcia rękodzieła artystycznego w piątek o 17.15
wejściówka 30 zł

Więcej …
 
Ze sztuką i poprzez sztukę

zapraszamy na film podsumowujący projekt

Więcej …
 
Nowe zajęcia

taniec na obcasach
zajęcia dla Pań!
zapisy i informacje 
tel: 504546926

 

 

 

 

Zaprzyjaźnione szkoły