reAKTANCJA teatru reAKTOR Drukuj


20 listopada 2010 r. godz. 19.00
sala widowiskowa ODT Światowid
Ośrodek Działań Twórczych Światowid oraz Studencka Formacja Teatralna reAKTOR zapraszają na przedstawie w reżyserii Katarzyny Janiszewskiej 

rezerwacja miejsc: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ; bilety w cenie 10 zł do nabycia przed spektaklem

 

Przedstawienie „reAKTANCJA” to jednocześnie reAKTORski  eksperyment teatralny, jak i próba  odsłonięcia mechanizmów,  jakimi rządzi się świat społeczny. reAKTANCJA to także termin oznaczający opór psychiczny człowieka wywołany odebraniem mu swobody wyboru działania, myślenia i odczuwania. Pierwszy akt spektaklu składa się z monodramów,  które dla siebie napisali sami aktorzy, a więc każdy z nich podczas przedstawienia podzieli się z widzami PRAWDĄ o sobie. Monodramy są tu przykładem siły indywidualizmu  oraz nośnikiem żywych, autentycznych  emocji poszczególnych osób. Akt drugi pokazuje zachowania konformistyczne ludzi, potrzebę bycia podobnym do innych i wtopienia się w tłum, ilustruje mechanizmy unifikujące grupy społeczne. Spektakl zwraca uwagę zarówno na to jak silną matrycą dla jednostek są mechanizmy społeczne jak i na to, że wszystko co odróżnia nas od innych – np. osobowość, wygląd, zachowanie, stanowi o naszej niepowtarzalności oraz  wyjątkowości  jest w sumie najważniejszą rzeczą, którą tak naprawdę mamy!   Inspiracją przedsięwzięcia są prace teatralne Jerzego Grotowskiego.

reAKTANCJA
reżyseria: Katarzyna Janiszewska
scenariusz:  na podstawie monodramów (Akt I) i fragmentów książki "Ludzie" Klaudiusza Kusia (Akt II)
choreografia: Katarzyna Rudnik
premiera na scenie ODT Światowid: 13 czerwca 2010 r.

 

Katarzyna Janiszewska- studentka III roku psychologii  Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 2007-2008 kształciła się we Wrocławskim Studio Aktorskim. Zadebiutowała reżysersko w reAKTORskim teatrze sztuką "Buhaj, czyli kobietom z zachwytu pękają staniki". Zagrała główną rolę w spektaklu Beaty Bronowickiej "Prostytutki (nie)kochają - historia jednej (nie)znajomości". Brała udział w przeglądach teatralnych m.in. FeTA (2009), FAMA (2009; 2010). Działała również kabaretowo. Występuje na deskach Wrocławskiego Teatru Współczesnego w spektaklu "Np. Majakowski" w reżyserii Krystyny Meissner.

 

Teatr Niezależny reAKTOR istnieje od 2007roku. Założony został przez Studentów Uniwersytetu Wrocławskiego. Zrzeszył młodych, pełnych pasji i zamiłowania do sztuki  ludzi, którzy teatrem wypełniają swój czas poza Uczelnią bądź pracą. reAKTOR otwarty jest na każdy rodzaj artyzmu, tworzy sztuki dla dzieci, młodzieży i dorosłych, organizuje konkursy, warsztaty teatralne oraz współpracuje z organizacjami młodzieżowymi i wrocławskimi instytucjami. 

Jeśli chcesz do nas dołączyć napisz na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Twoje opinie są dla nas bardzo ważne. Napisz nam także co o nas myślisz, daj nam radę i sugestię do dalszej pracy.

                                                                                                                                   

 

 

 reAKTANCJA - próba  przedstawienia