Niedziela z fantastyką Drukuj

 

Stowarzyszenie Wielosfer oraz Ośrodek Działań Twórczych Światowid zapraszają młodzież i dorosłych na "Niedzielę z Fantastyką". W programie: gry RPG : Warhammer, Neuroshima, Klanarchia, Świat Mroku oraz wiele innych.

Start imprezy: 14 lutego 2010 r.;  godzina 13:00, wstęp wolny!

RPG (Role Playing Games)  czyli po prostu GRY FABULARNE to aktywność, którą najłatwiej przyrównać do interaktywnej opowieści. Każdy z uczestników zabawy wciela się w postać istniejącą we wcześniej ustalonym otoczeniu. Mogą to być fantastyczne światy, realia historyczne, daleka przyszłość lub też nawet świat tu i teraz. W ramach takiej gry (zwanej ‘sesją’) możemy stać się więc francuskim muszkieterem, kapitanem kosmicznej eskadry, damą na średniowiecznym dworze czy zmagającym się z problemami dorastania amerykańskim nastolatkiem. Jeden z uczestników gry przyjmuje rolę narratora (‘mistrza gry’, w skrócie MG), który opisuje wyniki działań bohaterów opowieści, pozostałe osoby w niej występujące oraz cały pozostały świat, który otacza naszych bohaterów. Jego zadaniem jest również wymyśleć historię, która da uczestnikom dużo zabawy oraz satysfakcji.

Same sesje odbywają się zazwyczaj przy stole i do dobrej zabawy nie potrzeba niczego więcej niż swojej własnej wyobraźni. Często w ramach dodatków używa się kości (do rozwiązywania kwestii losowych), kart postaci (z opisem bohaterów, w których się wcielamy – ich możliwości oraz wad) czy podręczników (zawierających informacje o świecie, w którym odbywa się nasza gra). Całość ma dużo wspólnego z aktorstwem oraz umiejętnością wejścia w czyjąś skórę, nie należy jednak zapominać, że głównym celem gier RPG jest przede wszystkim dobra zabawa.

Przebieg sesji polega na wspólnym snuciu opowieści. Gracze, starając się jak najlepiej odegrać postać, w którą przychodzi im się wcielić, reagują na wyzwania i opisy stawiane im przez narratora. Wspólnie tworzą więc historię, mając cały czas wpływ na zachowania tych, w których się wcielają, a co za tym idzie również na to, jak reaguje na nich ‘wymyślone’ otoczenie.

Niedziela z Fantastyką w Światowidzie to wydarzenie przeznaczone dla każdego, kto jest zainteresowany tego formą rozrywki. Doświadczeni twórcy gier z całego Wrocławia (i nie tylko!) specjalnie na tą okazję przygotują scenariusze, w których wziąć udział będzie mógł każdy chętny.

Wystarczy przyjść, zapytać i dać się porwać wyobraźni!

Start imprezy: 14 lutego 2010 r.;  godzina 13:00