Między Drukuj

Tytułowe "Między"  to rodzaj poczekalni - miejsce gdzieś pomiędzy niebem a ziemią, życiem a śmiercią. Bohaterki - Popularna, Porąbana, Nowoczesna, Subtelna, Utalentowana wnoszą tam swoje indywidualne charaktery, doświadczenia i emocje, ale są tylko marionetkami w rękach Aniołów. Przedstawienie jest próbą konfrontacji z najważniejszymi niepokojami natury egzystencjalnej – pytaniami czym jest śmierć i dokąd po śmierci wędruje energia wszystkich ludzkich istnień.
Młode aktorki świetnie poradziły sobie z niełatwym tematem, tworząc przekonujące role. Tajemniczą aurę wzmacnia interesująco zrealizowana warstwa muzyczno-plastyczna spektaklu.

 Karolina Szczesiak – reżyser i instruktor teatralny, kulturoznawca, animator kultury. Ukończyła specjalizację teatralną w Studium Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu (dyplom z reżyserii), kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim. Od niemal dziesięciu lat współpracuje z młodzieżą pasjonującą się teatrem. Założyła Teatr Nasz i Teatr Diverso działające w Centrum Edukacji Kulturalnej oraz w Kłodzkim Ośrodku Kultury. Obecnie zawodowo związana jest z ODT Światowid we Wrocławiu, prowadząc zajęcia teatralne. Na scenie Ośrodka przygotowała dotychczas dwie premiery: „Po drugiej stronie szyby” (18.04.09) oraz „Jeden dzień z życia S” (20.06.09)

 Zajęcia  Teatralne dla Młodzieży mają charakter warsztatowy. Uczestnicy poznają tu podstawowe  techniki aktorskie oraz elementy gry scenicznej. Podczas zajęć młodzież szkoli  emisję głosu i dykcję; zajmuje się analizą i interpretacją tekstu, współtworzy scenariusze. Integralną częścią zajęć są zarówno ćwiczenia zwiększające sprawność fizyczną, poprawiające koordynację ruchową, rozwijające świadomość ciała, koncentrację, wyobraźnię czy umiejętność improwizowania na scenie, jak i realizacja etiud i spektakli teatralnych.

 Teatr Młodzieżowy pracuje w ODT Światowid pod kierunkiem Karoliny Szczesiak już drugi sezon, ale w obecnym składzie dopiero od listopada 2009 r. Aktorki są  uczennicami gimnazjów i liceów. 

"MIĘDZY" 
 scenariusz oparty na sztuce Jana Andrzeja Fręsia pt. „Między”
oraz na utworach Edwarda Stachury „Missa Pagana” („Introit”, „Prefacja”)
scenariusz i reżyseria: Karolina Szczesiak
premiera 12 czerwca 2010 

występują: Alicja Jezierska, Pamela Sowa, Barbara Słaby, Justyna Piśmienny, Agnieszka Zdonek, Paulina Żabska